امنیت را به نطنز بازگردانید !

در روایات و احادیث آمده است : “نعمتان مجهولتان ، الصحه و الامان” یعنى دو نعمت سلامتى و امنیت جزو بالاترین نعمت‌هاست. 

مقام معظم رهبرى نیز در هفته اخیر در دیدارى که با فرماندهان نیروى انتظامى داشتند توصیه فرمودند رسالت اصلى این نیرو تأمین امنیت براى مردم مى‌باشد و تأکید نمودند که امنیت مقوله‌اى است که مردم باید با تمام وجود خودشان احساس نمایند و با سخنرانى و همایش و تبلیغات و ارایه آمار امنیت ایجاد نمى‌شود. 
شهر نطنز با هویت غنى فرهنگى و تاریخى که دارد اساساً با پدیده‌هایى نظیر سرقت، تجاوز و زورگیرى و اعتیاد و غیره چندان مأنوس نبوده و در گذشته‌هاى نه چندان دور درب‌هاى خانه‌ها در نطنز معمولاً  باز بود و هیچ کس با درب بسته‌اى مواجه نمى‌شد. 
پس از هجوم بى رویه ١۵٠٠ مهاجر از شهر‌هاى دیگر به نطنزکه هیچ سنخیت فرهنگى با مردم این شهر ندارند، که بارها در نشریه ارمغان نسبت به این پدیده هشدار داده‌ایم و از شوراى تآمین شهرستان خواستیم که قاطعانه مقابل این حرکت بایستد ولى متأسفانه با سکوت مسؤلین شاهد عواقب شوم این پدیده در شهر بوده و جرایمى نظیر سرقت و زورگیرى و تجاوز و اعتیاد و ایجاد جو رعب و وحشت رو به افزایش گذاشت. مسؤلین نیروى انتظامى تلاش مى‌نمایند با ارایه آمار و ارقام در اذهان عمومى القاء نمایند که آمار کشفیات بالا رفته و میزان جرایم کاهش یافته است در حالى که مردم در میدان عمل چیز دیگرى احساس مى‌نمایند، همین که اقرار مى‌نمایند آمار کشفیات چند در صد رشد داشته نمایان‌گر یک واقعیت تلخ است. 
سایت ارمغان در ستون نظر‌سنجى خود پس از پرسش از مردم در خصوص عملکرد فرماندار و شوراى شهر، این بار ارزیابى عملکرد نیروى انتظامى را در معرض قضاوت افکار عمومى قرار داد که متأسفانه نتیجه نظر‌سنجى بسیار نگران کننده است و لازم است پرسنل خدوم نیروى انتظامى هر چه سریعتر تدابیر لازم در جهت رفع نگرانى مردم بیندیشند و در نحوه عملکرد خود تجدید نظر جدى بنمایند.
 
نظرسنجی
 
در دو هفته اخیر مراجعات مکرر مردم به دفتر ارمغان و طرح مطالب نگران کننده باعث گردید که این موضوع به عنوان یک هشدار جدى منعکس گردد تا هر چه زود‌تر مردم از این احساس ناامنى رهایى یابند.
گزارش‌هاى واصله به دفتر ارمغان که بررسى صحت و سقم آن به عهده نیروى انتظامى است، حاکى از موارد ذیل است: 
١- چند روز قبل حدود ساعت هفت بعد از ظهر که هوا هنوز روشن است، همسر آقاى الف – م وقتى به منزلش مراجعه مى‌نماید موفق به باز کردن قفل درب منزل نمى‌شود، گویا از داخل توسط دزدان بسته شده بوده بلافاصله موضوع را به همسرش اطلاع مى‌دهد وبالاخره پس از اینکه وارد منزل مى‌شوند متوجه مى‌شوند که سارقین حدود ۴٠ میلیون تومان زعفران و ٣٠ میلیون طلا موجود در داخل منزل را به سرقت برده اند. 
٢- چند روز قبل دو نفر سارق به منزل پیرمردى به نام ن – ک هجوم آورده و در حالیکه یک پیرمرد و همسر سال خورده‌اش در منزل بوده‌اند با نشان دادن اسلحه اقدام به اخاذى نموده و اندوخته این زوج سالخورده را به سرقت مى‌برند. 
٣- همسر آقاى ع – م در حال گذر از خیابان در روز روشن بوده که فرد مشکوکى از وى مى‌خواهد اجناس داخل خودرو را ملاحظه نماید، و در همین اثنى بلافاصله با وسیله‌اى دستبند طلاى وى را با زور قیچى کرده و از وى مى‌ربایند. 
اینگونه موارد و نظایر مشابه، با سرقت‌هاى عادى و مخفیانه بسیار تفاوت دارد و حکایت از یک نوع تجرى و عدم ترس از دستگیرى، زور گیرى، سرقت مسلحانه، باج‌گیرى و سرقت توأم با آزار و اذیت دارد که بسیار نگران کننده مى‌باشد. این حوادث براى یک شهر کوچک و امنى نظیر نطنز قابل تحمل نیست و مردم کم کم احساس نا امنى خواهند نمود چرا که مردم این دیار عادت داشته اند حتى خانه‌هاى خود را ماه‌ها رها کرده و مشغول کار و زندگى در شهرهاى دیگر بوده‌اند و همیشه پس از بازگشت همه چیز را جاى خود مى یافته‌اند و به خاطر امنیتى که در شهر حاکم بوده خیالشان از همه بابت راحت بوده است. 
از نیروى انتظامى انتظار مى‌رود بجاى انکار موضوع و عصبانى شدن و متهم کردن این و آن به تشویش اذهان عمومى به توصیه مقام معظم رهبرى عمل نموده و با برخورد قاطع با اینگونه جرایم مجدداً چراغ امید و احساس امنیت را در دل مردم روشن نموده و اجازه ندهند در یک شهر کوچک نظیر نطنز که تأمین امنیت آن بسیار ساده است، احساس ناامنى بر مردم غلبه پیدا کند و حداقل گزارش عملکرد خود را در اینگونه مواردبه صورت شفاف و بموقع به اطلاع افکار عمومى برسانند.
/ 0 نظر / 80 بازدید