توقعات مردم نطنز از امام جمعه چهارم

 

 مسعود کریم پور نطنزی مسعود کریم پور نطنزی

حجج الاسلام آقایان رسولی، سلیمانی و طاحونی هرکدام چند صباحی در کسوت امام جمعه نطنز سکاندار این سمت خطیر عبادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بودند. طبیعی است که هرکدام نقاط قوت و ضعف‌هایی داشتند که در اذهان مردم باقی مانده است. در این مقاله در صدد موشکافی و نقد عملکرد ائمه جمعه سابق نیستیم ولی بی‌مناسبت نیست که به نقاط قوت آنان توجه شود و سعی گردد این صفات تقویت گردد و نقاط ضعف آنان نیز بررسی و سعی در عدم تکرار و جبران مافات گردد.
ارمغان برحسب رسالت مطبوعاتی خود در بدو ورود هریک از آقایان از حضور هرکدام در این سنگر مهم استقبال نموده و همواره سعی در حمایت و پشتیبانی و تقویت ائمه جمعه را داشته و به فراخور حال در هر زمانی انتظارات به حق مردم را نزد ائمه جمعه منعکس نموده، در هرکجا که ائمه جمعه در مقام ایفاء وظایف خود موفق بوده و زبان گویای مردم بودند از آنها قدردانی نموده. و در هرکجا نیز لغزش، سستی، سازش یا بی‌تفاوتی مشاهده نموده بدون مماشات صریحاً نقاط ضعف را گوشزد و تذکر برای رفع آنها داده است.
در این مرحله نیز ارمغان به نوبه خود بدواً حضور حجه الاسلام والمسلمین روح‌اله امینی را به شهر دارالعباده نطنز خیرمقدم می‌گوید و ضمن اعلام آمادگی از انعکاس دیدگاه‌ها و نظرات این مقام، هرگونه حمایت و پشتیبانی نشریه را از امام جمعه جدید اعلام می‌دارد و از خداوند سبحان مسألت داریم که در انجام رسالت خطیر خود و کسب رضای خدا و مردم توفیقات روزافزون داشته‌باشد.
و اما بر حسب وظیفه لازم می‌دانیم باتوجه به آسیب شناسی‌های قبلی و تذکراتی که به ائمه جمعه قبلی داده می‌شد (که در آرشیو ارمغان موجود است) و متأسفانه چندان توجهی به این تذکرات نمی‌شد و باعث می‌گردید امام جمعه در انحصار یک گروه معدود قرار گیرد و روز به روز اقبال مردم به نماز جمعه کم رنگ‌تر شود.نکاتی را در قالب وظایف ائمه جمعه و توقعات مردم از آنان یادآوری نمائیم. ذکر این خاطره پندآموز است که امام جمعه قبلی حجت‌الاسلام والمسلمین طاحونی از نظر علمی، اخلاقی و رفتاری و ایراد خطبه‌های پرمحتوا در ابعاد مذهبی و معنوی ممتاز بود ولی خود را محصور در بین عده‌ای معدود نموده بود که اجازه نمی‌داد به عنوان پدر معنوی شهر با همه اقشار و گروهها و حتی هیئت‌های مذهبی جوانان تعامل سازنده‌ای داشته باشد و از طرفی سعی می‌نمود که هرکس نزد وی مراجعه نماید راضی برگردد و این رویه روحیه چاپلوسی و تملق و ریا را تا حدودی ترویج می‌نمود. هیچ نظارتی بر دستگاه‌های اجرائی نداشت و اساساً به مطالبات حق مردم توجهی نمی‌نمود. در کمتر خطبه‌ای به ذکر درد دل‌ها و مشکلات مردم شهر می‌پرداخت و در یک کلام صدای مردم نبود. بعد از تذکرات مشفقانه ارمغان، کمی رویکرد ایشان تغییر کرد و در یک خطبه از اینکه جوانان بومی در ادارات جذب نمی‌گردند گله کرد و در خطبه دیگر بر لزوم توقف اجرای طرح فاضلاب شهری تأکید نمود. در آخرین دیداری که بعد از عاشورای امسال با ایشان داشتم به صراحت عنوان کرد: من نشریه ارمغان و انتقادات مطروحه را مؤثر می‌دانم بعد از تذکر نشریه در مورد ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار مصلی، متوجه شدیم که مدت دوسال است این اعتبار بدون استفاده در حساب بانکی ما باقی‌مانده است و اخیراً دستور داده‌ام فکری به حال آن بشود. در مورد تذکر ارمغان در خصوص وعده ۱۰۰ میلیون تومانی که نماینده برای استخرشنای نطنز داده و من هم آنرا در نماز جمعه اعلام نمودم حق با شماست ایشان خلف وعده کرده و از نماینده سخت گله کردم. در پایان امام جمعه با اندوه و حزن خاصی اعلام نمود: خدا لعنت کند کسانی را که بین ما و نشریه ارمغان فاصله انداختند: و بالأخره برای جبران مافات از بنده خواستند که مدت یک ساعت در نماز جمعه نظر خود را در مورد مشکلات نطنز اعلام نمایم که فرصت یار نگردید.

جایگاه نماز جمعه و وظیفه ائمه جمعه
در این فرصت اجازه می‌خواهم اشاره‌ای به جایگاه نماز جمعه و وظایف ائمه جمعه داشته باشم.
معاون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اظهار نموده که: « امام جمعه در هر منطقه‌ای بخشی از وظایف رهبری را باید انجام دهد «و تأکید نموده که مسئولین با این نگاه به جایگاه امام جمعه نگاه کنند و با امام جمعه تعامل و همدلی نمایند.
نظر رهبر فقید انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) در مورد نماز جمعه:
من امیدوارم که این نماز جمعه در ایران، آن محتوای اصیل خودش را که در صدراسلام داشته است، احیاء کند. باید ما وضع را در نماز جمعه‌ها، در مساجد روشن کنیم. از اینجا از طرف ائمه جمعه، همه چیزها در دنیا منتشر بشود. امور مسلمین عبارت از امور سیاسی مسلمین است. امور اجتماعی مسلمین است. گرفتاری‌های مردم است و کسی که به آن اهتمام نکند مسلم نیست.

لزوم برخورد برادرانه امام جمعه با جوانان

«…. و آن چیزی که من از آقایان تقاضا می‌کنم این است که آقایان ارشاد کنند مردم را، دعوت کنند مردم را، اگر فرض کنید که این جوان‌ها، اینها هم نه اینکه سوء قصد دارند، اینها هم یک اشتباهاتی دارند، یک خطاهایی دارند، البته ممکن است که از گروه‌های مخالف که همه منحرف هستند نفوذ کرده باشند. در بین اینها، لیکن شما نصیحتشان کنید. با برادری با آنها رفتار کنید. وقتی نصیحت کردید و آنها فهمیدند راه چیست، اکثراً اینطور هستند که تابع می‌شوند و باید با برادری رفتار کرد و موعظه کرد و نصیحت کرد.

و اگر فرض کنید یک خطایی از اینگونه افراد می‌شود، در نماز جمعه مطرح نشود. در بعضی جاها یک مطلبی واقع می‌شود. آقای امام جمعه میروند و اظهار می‌دارند که فلانی همچین کاری کرده است. این شأن امام جمعه نیست که درمحضر همه مردمی که هستند، حیثیت یک آدمی را که این چنین خطا کرده یا اشتباه کرده یا فرضاً تعمد کرده این را ازبین ببرند باید آقایان ارشاد کنند، دعوت کنند.

نظر مقام معظم رهبری در مورد امام جمعه
۱ـ امروز وظیفه امام جمعه این است که دشمن را در هر لباسی که هست شناسایی کند و به مردم معرفی نماید. تبلیغ صحیح، ایجاد روشنفکری و شاخص سازی در جامعه به خصوص در دوران فتنه، وظیفه خواص پیشاهنگ و بزرگانی است که بیش از همه به ولی خدا نزدیک‌ترند.
۲ـباز تولید بصیرت و عدم غفلت از توطئه‌های دشمن یکی دیگر از وظایف کلیدی ائمه جمعه در شرایط کنونی است.
۳ـ تأمین مطالبات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جوانان در حوزه‌هایی مثل ازدواج، مسکن، اشتغال، تحصیلات، حرفهای جدید در عرصه فرهنگ، سیاست و اقتصاد از وظایف امام جمعه است.
۴ـ امروز خطیبان جمعه به‌سان غواصانی هستند که در اقیانوس اطلاعات شناور هستند و گوهر آگاهی را صید می‌کنند و در آوردگاه ذکر کثیر مؤمنین عرضه می‌کنند.
۵ـ ارتباط مستمر با جوانان، کشور ما جوان است و اصلی‌ترین مخاطب انقلاب جوانان هستند. برخورداری ارتباط آن هم به گونه‌ای مستمر و مؤثر با جوانان شیوه‌ای خاصی طلب می‌کند. مبادی ارتباط با جوانان را باید در نمازهای جمعه جستجو کرد. امام جمعه باید با جوانان رفیق شود و حرف و سخن آنان را بشنود.
۶ـ آگاهی به مسائل روز، اشراف به واقعیات جامعه و اطلاع از مسائل روز یکی از ضرورت‌های حیاتی ائمه جمعه در عصر انفجار اطلاعات است.
۷ـ روحانیت شیعه همواره در کف جامعه مدنی در نزدیک‌ترین نقطه به مردم یا دورترین نقطه به حاکمیت قرار داشته است. اولین علتی که می‌توان برای این نوع واقع بینی، اطلاع از مسائل روز، تعویذ مردم و فاصله‌گیری از قدرت ذکر کرد، غصب نامشروع حکومت توسط سلاطین جور و ظلم بوده است.
۸ـ امام جمعه باید اشراف کامل بر حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی منطقه خود داشته باشد. بارصد موضوعات مختلف می‌توان در زمینه روشنگری مردم بیش از پیش گام برداشت.
۹ـ امام جمعه نقش مهمی در جلوگیری از تهاجم فرهنگی دارد و با وجود برنامه‌های فرهنگی هر منطقه و شهر می‌توان از مظاهر فساد و سایر معضلات اجتماعی و فرهنگی جلوگیری کرد.

اهم وظایف امام جمعه
۱ـ اولین وظیفه یک امام جمعه، اقامه نماز جمعه با دوخطبه پرمحتوا و شیوا که شامل: توصیه به تقوای الهی، تبیین حکیمانه دین، موعظه حسنه، تجزیه و تحلیل مسائل سیاسی اجتماعی و فرهنگی شهر، کشور و جهان اسلام می‌باشد.
۲ـ سکونت در محل اقامه نماز جمعه و پرهیز از مسافرت‌های مکرر و طولانی به نحوی که امام جمعه باید حداقل در هفته چهار روز در محل حضور داشته یاشند.
۳ـ نظارت و مراقبت در زمینه تحقق اهداف و سیاست‌های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نظارت و مراقبت در زمینه حسن جریان امور.
۴ـ نظارت و مدیریت در جهت ارتقاء فرهنگی، دینی، اجتماعی و تقویت حوزه‌های علمیه و مراکز فرهنگی و تبلیغی
۵ـ ایجاد دفتری به منظور پاسخگوئی به مراجعات مردم
۶ـ اختصاص ساعاتی از روز برای ملاقات با مردم و مسئولین محلی و تشکیل جلسات مرتب با آنان
۷ـ پرهیز از موضع‌گیرهای تفرقه افکنانه و زیان بخش به سود یا زیان افراد
۸ـ خودداری از پذیرفتن مسئولیت‌های اجرائی و قضایی و هرگونه فعالیتی که وی را از انجام وظایف اصلی باز دارد.
۹ـ پرهیز از موضع‌گیری به نفع یا ضرر کاندیداها از تریبون نماز جمعه.
۱۰ـ عدم دخالت در عزل و نصب مدیران و پرهیز از تأیید و توصیه‌های غیرضروری و مسأله‌ساز.

توقعات مردم نطنز از امام جمعه چهارم

و اما توقعات و انتظارات مردم از امام جمعه جدید
۱ـ بر امام جمعه جدید فرض است که تمام تلاش و مساعی خود را مصروف اعمال سیاست‌های مقام معظم رهبری نماید.
۲ـ امام جمعه جدید با مشورت با نخبگان سیاسی و فرهنگی شهر، اعضاء جدید ستاد نماز جمعه را تعیین و با تفکیک وظایف، آنها را به مردم معرفی نماید. در این خصوص، موجه بودن افراد، محبوبیت آن‌ها، جوان بودن، صاحب افکار و برنامه‌های جدید بودن و نحوه تعامل سازنده آن‌ها با مردم می‌تواند ملاک عمل قرار گیرد.
۳ـ امام جمعه جدید باید زبان گویای مردم باشد. تمام قد از حقوق مردم دفاع نماید. مطالبات و مشکلات اصلی مردم و شهر را در نماز جمعه و ملاقات با مسئولین استانی و کشوری مطرح نماید. مسئولین را به رفع دغدغه‌ها و حل مشکلات مردم ترغیب نماید. امر مهمی که امام جمعه سابق از آن غافل ماند. حقیقت این است که مردم نطنز نمی‌دانند بعد از خدا به چه کسی پناه ببرند. اغلب مدیران این شهر غیربومی هستند و انگیزه و شجاعت لازم برای حل مشکلات را ندارند. شاید باورتان نشود که در شورای تأمین شهرستان که محل اخذ تصمیمات مهم است حتی یک نفر نطنزی حضور ندارد. در چنین شرایطی است که اگر یک درصد هسته‌ای نطنز را نمی‌دهند چه کسی باید این حق را پی‌گیری کند و آنرا مطالبه نماید. اگر معادن شهر را غارت می‌کنند و شهر را به نابودی می‌کشانند چه کسی باید فریاد کند و جلوی این تخریب‌ها را بگیرد. اگر اجرای طرح فاضلاب شهری که منجر به خشکسالی و نابودی شهرمیشود را بخواهیم متوقف کنیم دست به دامان چه کسی باید بشویم؟ اگر مانع تردد افاغنه در این شهر می‌شوند و در عوض سیل مهاجرین به این شهر باعث گردیده که فساد و فحشا و سرقت و اعتیاد را با خود به سوغات بیاورند چه باید کرد؟ اگر در محوطه مسکونی مشغول ساخت بازداشتگاه می‌شوند که هیچ نیازی به آن نیست، چه کسی باید ممانعت کند؟ اگر فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی در شهر بسیارضعیف است چه کسی پاسخگو است؟ اگر جوانان این شهر امکانات کافی در زمینه‌های هنری، فرهنگی، ورزشی، تفریحی، سینما، کتابخانه، استخرشنا و غیره ندارند چه کسی باید آنرا مطالبه نماید؟ این‌ها و صدها مشکلات دیگر از مطالبات اصلی مردم این دیار است که بنظر می‌رسد امام جمعه شهر به عنوان پدرمعنوی شهر می‌تواند از تریبون نمازجمعه و حتی ملاقات با مسئولین به عنوان مطالبات مردم مطرح و تا حصول نتیجه پی-گیری نماید.
۴ـ امام جمعه لازم است فقط رضای خداوند و مردم را در نظر بگیرد و از هرگونه محافظه‌کاری بپرهیزد.
۵ـ امام جمعه شایسته است که جاذبه و دافعه داشته باشد. در قبال مفاسد اداری، کم کاری، بی اعتنایی مدیران به مردم، عدم پاسخگوئی مسئولین، گسترش فساد و بی‌بند وباری و اعتیاد، بیکاری جوانان تحصیل کرده بومی، عدم توفیق مدیران در جذب اعتبارات و عقب افتادگی شهر سخت برآشفته گردد و از طرف دیگر مدیران شایسته را ارج نهاده و تشویق نماید.
۶ـ امام جمعه لازم است اجازه ندهد متملقان و ریاکاران و چاپلوسان محلی از اعراب داشته‌باشند. به عنوان پدر معنوی شهر باید با همه اقشار و طبقات و گروه‌ها و سلایق مختلف علاقمند به نظام و رهبری تعامل داشته باشد و از مشورت آن‌ها بهره گیرد.
۷ـ بر امام جمعه فرض است که با جوانان ارتباط مستمر و برادرانه داشته باشد و با آنان رفاقت نماید تا هرچه بیشتر جوانان قهرکرده جذب نمازجمعه گردند.
۸ـ آقایان باید توجه داشته باشند فکر استفاده ابزاری از امام جمعه را از سرشان بیرون کنند، پس از دائر شدن دفتر امام جمعه هرلحظه وارد و خارج نشوید و خبرهای غلط و دروغین که به نفعتان هست را در اختیار ایشان قرار ندهید.
۹ـ همه خانواده‌ معظم شهداء و ایثارگران جایگاه رفیعی نزد مردم دارند، مبادا به خود اجازه دهیم که این قشر عزیز را نیز درجه بندی کنیم. یک برادر شهید درجه یک باشد و یک برادر شهید درجه دو و بعضی از خانواده شهداء هم اصلاً به حساب نیایند.
۱۰ـ امام جمعه می‌تواند کارتیمی را محور قرار دهد به صورت جمعی و گروهی و استفاده از خرد جمعی نسبت به پیشبرد جامع و نظام‌مند تولید فکر و اندیشه و با استفاده از تجارب صاحب نظران سیاسی و فرهنگی نسبت به مسائل و مشکلات شهر آشنا و در صدد رفع آنها باشد.
۱۱ـ امام جمعه می‌تواند کمیته‌های مختلف بویژه در زمینه فرهنگی و مذهبی و اقتصادی تشکیل دهد و بر هیئت‌های مذهبی به صورت شایسته نظارت و آن‌ها را ساماندهی نموده به ویژه از هیئت‌های مذهبی متشکل از جوانان و نوجوانان حمایت بیشتر معمول دارد و از متولیان فرهنگی این شهرستان که بحمداله از نظر تعداد فراوانند ولی خروجی مطلوبی ندارند برنامه‌های مدون زمان‌بندی مطالبه نمایند.
در پایان تذکر این نکته را ضروری می‌داند: اینکه فرماندار و امام جمعه جدید و فرمانده نیروی‌انتظامی و… مدتی در شهرستان نائین با همین سمت‌ها با هم همکاری داشته‌اند هم می‌تواند یک فرصت تلقی شود و هم یک تهدید، فرصت از این لحاظ که آقایان اقلاً با روحیه و خلقیات همدیگرآشنا بوده و با تعامل سازنده و همکاری بیشتر می‌توانند سریع‌تر در جهت رفع مشکلات مردم گامی بردارند و اختلافی بین آنان وجود ندارد که دودش بخواهد بچشم مردم برود و فرصت‌ها به راحتی سوخته شود و از یک طرف ممکن است به تهدید مبدل شود و آن وقتی است که این رفاقت‌ها باعث برخی ملاحظات و مماشات‌ها گردد که در فرصت بعد به تشریح آن خواهیم پرداخت.

مسعود کریمپور نطنزی – مدیر مسئول نشریه ارمغان

این مقاله مربوط به نشریه ارمغان شماره ۴۶ می‌باشد

 

/ 0 نظر / 42 بازدید