احوال ناخوش گردشگری مذهبی در نطنز / از تلاش های مردمی تا بی توجهی مسئولان

امامزاده ها و اماکن مذهبی در نقاط مختلف نطنز علاوه بر ترویج فرهنگ دینی و معنوی، می توانند در معرفی قابلیت ها و رونق گردشگری این شهر نقش مؤثری داشته باشند، اما این ظرفیت های مهم علیرغم تلاشهای مردمی در جهت آبادانی و محافظت از آنها، تاکنون مورد توجه مسئولان واقع نشده است. امکانات و خدماتی هم که در این شهر به گردشگران مذهبی ارائه می‌شود در مقایسه با سایر شهرهای مذهبی و گردشگر ‌پذیر کشور ، بسیار اولیه و نامناسب می باشند.

 

 توسعه گردشگری مذهبی در نطنز می تواند در فرآیند برنامه ریزی کلان شهری به عنوان ابزاری کاربردی  برای ترویج اشتغال محلی و بهبود کیفیت عمومی زندگی و بالا بردن سطح رفاه اقتصادی شهروندان محسوب شود.

 با وجود حرم مطهر امامزاده رقیه خاتون(س)، بقعه متبرکه امامزادگان سلطان گروه آباد(ع)، آستان مقدس سید محمد سرشک، امامزاده عبدالله ، بقاع متبرکه منطقه افوشته و دیگر اماکن مذهبی، این شهر پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری مذهبی مرکز ایران را دارد، چرا که قرن ها از میزبانی این دیار مهربان، از فرزندان بزرگوار رسول الله (ص) می گذرد و هر روز بر عشق و ارادت مردمان نطنز به اهل بیت (ع) افزوده می شود.

 

 

آیین های تعزیه خوانی، نخل گردانی و علم گردانی در مناطق سرشک، افوشته ، باغستان و قصبه مرکزی در ماه محرم، تنها جزئی از ظرفیت های معنوی گردشگری این شهر بوده که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران و مهمانان داخلی و حتی خارجی را به خود جذب می نماید. 

 

 

 در زمان برگزاری این آیین های معنوی ، نزدیک صدها هزار نفر در این شهر حضور می یابند که این موضوع،اهمیت و ضرورت مواردی همچون: آماده سازی شهر برای پذیرایی از آنها، معرفی دیگر جاذبه های گردشگری نطنز در این مدت کوتاه و اجرای مقدمات جذب میلیون ها گردشگر دائمی در طول سال را دوچندان می کند. 

 این ایام خاص سبب می شود شرکت کنندگان در مراسم ها، نظاره گر و یا مجری بسیاری از آداب و رسوم سنتی دهه محرم در این شهر باشند که همه نشان از اهمیت آیین های مذهبی و برگزاری شایسته آنها در نظر مردمان این منطقه و ضرورت بهره برداری مناسب از این فرصت ها را دارد.

 

 

فارغ از ظرفیت های داخلی یاد شده، برای توسعه گردشگری مذهبی در این شهر زمینه‌های ویژه دیگری نیز وجود دارد:

عنوان « باغشهر تاریخی » که مبین طبیعت سرسبز و قدمت تاریخی این شهر بوده ، موقعیت ژئوپلیتیک نطنز در حاشیه کویر مرکزی ایران، مجاورت با آزادراه تهران اصفهان و عبور سالانه میلیون ها نفر از این آزادراه از شاخصه های این شهر است که متأسفانه تاکنون حداقل بهره‌برداری لازم از آنها به عمل نیامده است.

گویا هنوز خیلی از مسئولین ادارات و حتی اعضای شورای اسلامی این شهر نمی دانند، نطنز در چه موقعیت ممتازی قرار گرفته است. اگرچه توسط خیرین محترم و هیئت امنای امامزادگان، حسینیه ها و هیئت های مذهبی، در جهت توسعه حرم مطهر امامزادگان و برگزاری باشکوه آیین های مذهبی اقدامات فراوانی انجام شده است اما در این امور از جانب مسئولین استان و شهرستان اقدامی صورت نگرفته است.

 

 

در کنار آثار مذهبی و میراث معنوی متعدد و زیبایی که در این دیار کهن وجود دارد :

- وضعیت اسفناک بلوار ورودی اصلی شهر از مسیر آزادراه تهران اصفهان

-  کمبود مهمانسرا ، هتل و مراکز اقامتی مناسب

- ضعف مسئولان در معرفی ظرفیت‎های مذهبی شهر نطنز از طریق رسانه های جمعی

-  تبعیض مسئولان استانی و نمایندگان مجلس در تخصیص اعتبارات گردشگری به نطنز

-  عدم اختصاص بودجه های ملی به پروژه های عمرانی اماکن زیارتی شهر

- نادیده گرفتن نقش نمادها و سمبل های معماری اصیل اسلامی و مذهبی شاخص نطنز، در زیباسازی محیط این شهر

- بی توجهی به نیازهای متنوع گردشگران مذهبی و زائران در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

- فقدان تابلوهای محیطی راهنمای زائران و گردشگران در خیابان های اصلی

- امکانات ضعیف رفاهی و خدماتی اماکن مذهبی

- نامناسب بودن مسیر های منتهی به حرم مطهر امامزادگان و عدم رسیدگی به وضعیت بافت های شهری حاشیه اماکن متبرکه،

  و همچنین ناهماهنگی ها و حضور ضعیف ادارات میراث فرهنگی و اوقاف در مرمت و رسیدگی به وضعیت آثار مذهبی تاریخی، از جمله ضعف های زیر ساختی این شهر برای جذب گردشگر مذهبی است که تابحال هیچ یک از ارگان های دولتی و نهاد های شهری نطنز به وجود این مسائل اولیه و رفع آنها توجهی نکرده اند .

 

 مسئولان اوقاف استان و شهرستان تلاش خود را تنها به مباحث درآمدی امامزاده ها و دیگر موقوفات نطنز معطوف کرده اند. جذب بودجه های ملی و توسعه عمرانی امامزاده ها جایی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی آنها ندارد و اقدامات این عزیزان فقط به نصب چند پوستر و بنر مربوط به اطلاع رسانی عمومی محدود شده است. اگر کمکهای مردمی ، همت خیران و تلاش های هیئت امنای امامزاده ها نبود، شاید تا به امروز، همین حداقل پروژه های عمرانی هم در امامزاده ها و اماکن مذهبی شهر انجام نمی شد.

 امکانات عمومی این شهر که میزبان بیش از میلیون ها زائر و گردشگر در سال است نیز به هیچ وجه هماهنگ و متناسب با حجم نیازها و خیل عظیم زائران و مسافران افزایش نیافته است .

 مشکلات موجود در حوزه گردشگری مذهبی نطنز، نه در شأن فرزندان اهل بیت(ع) و زائران آنها و نه شایسته شهر و شهروندان است و این مهم ضرورت توجه و تلاش بیش از پیش مسئولان شهرستان را می طلبد.

 

 

علاوه بر توجه ادارات اوقاف و میراث فرهنگی که متولی قانونی رسیدگی به امور اماکن مذهبی و تاریخی هستند. باید مدیریت شهری و اعضای شورای اسلامی این شهر همانند مدیران دیگر شهرهای کشور در مسیری حرکت ‌کنند که گردشگری مذهبی را توسعه دهند، این رویکرد مسئولان علاوه بر ارزش افزوده ای که برای شهر و شهروندان دارد، منبعی پایدار در جهت تأمین بخش عمده ای از هزینه های شهری و رونق اقتصادی به شمار می رود، موضوعی که نه تنها مدیران شهری، بلکه فعالان اقتصادی نطنز نیز از آن غافل شده اند.

  با اشاره به اینکه گردشگری مذهبی از طرحهای مهمی است که در صورت توسعه و نوسازی اماکن مذهبی می تواند مورد استقبال عموم قرار گیرد، فعالیت هیات امنای امامزاده ها و حسینیه ها نیز بسیار مهم است و این افراد علاوه بر شایستگی های لازم و جلب اعتماد عمومی، باید با همتی والا در جهت مدیریت برنامه های مذهبی و تسریع پروژه های عمرانی مربوطه عمل نمایند. اجرایی شدن طرح توسعه حرم مطهر امامزاده رقیه خاتون(س) و حسینیه مرکزی به عنوان مکان هایی شاخص در مرکز شهر، نیازمند عزم جدی مسئولان و خیران است و با مشارکت مردم در این کار ، پروژه های مذکور با سرعت بیشتری انجام می شوند.

 

 

ضرورت دارد تا با اصلاح زیرساختها، شناسایی ظرفیت های درآمدزا ، سرمایه گذاری و بسترسازی مناسب همراه با تبلیغات گسترده به جذب هرچه بیشتر گردشگران مذهبی پرداخت و همیشه به خاطر داشت که در شرایط حاضر توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در نطنز به نحو مطلوب، تنها از طریق توجه به مقوله گردشگری عملی می گردد و باید به این نکته‌ مهم نیز توجه داشت که در بازار به شدت رقابتی صنعت گردشگری ، بدون تعامل سازنده مردم و مسئولان و بهره برداری حداکثری از فرصت های موجود، گامی در مسیر توسعه و پیشرفت این شهر برداشته نخواهد شد.

/ 0 نظر / 69 بازدید