جای خالی « تدبیر و امید » در فرمانداری نطنز

شهرستان نطنز با موقیت ژئو پلیتیک و ژئو استراتژیک خود در منطقه مرکزی ایران اسلامی و با توجه به میزبانی از آثار و اماکن مذهبی، تاریخی و طبیعی ارزشمند و استقرار تاسیسات ملی تولید انرژی در خود،  علاوه بر موقعیت جغرافیایی ویژه ای که در شمال استان اصفهان دارد، در دهه اخیر ایفا کننده نقش های مهمتری در محافل بین المللی بوده است. این مهم می طلبد تا مدیران عالی استان به مسائل مجموعه شهرستان و به ویژه بخش مرکزی آن نگاهی ویژه و فرا استانی داشته باشند و برای توسعه و آبادانی آن اقدامات لازم را به عمل آوردند، اما متاسفانه تاکنون استانداران و سایر مسئولان استان توجهی به مسائل و محرومیت های این بخش نداشته اند. در این خصوص نباید از قصور فرمانداران به عنوان نمایندگان دولت غافل شد، نمایندگانی که طبق قانون، کلیه امور اجرایی،  پروژه ها و اقدامات در هر شهرستان با مدیریت و نظارت واحد آنها انجام می شوند.

 

 

جای خالی تدبیر و امید در فرمانداری نطنز

 

 

 با روی کار آمدن دولت یازدهم موجی از شادی و امید در دل مردم شهرهای نطنز و طرقرود پدیدار گشت. دولتی که با شعار بسیار زیبا و پر محتوای « تدبیر و امید »  خدمت گذاری به ملت ایران را آغاز نمود. در اواخر سال 1392 بود که با تغییرات به وجود آمده در دولت و خط مشی های سیاسی و اجرایی مربوطه، موج تغییرات در فرمانداران کشور به شهرستان نطنز رسید و یوسف حسنی، فرماندار دولت دهم، در دولت یازدهم به فرمانداری شهرستان نطنز منصوب شد. اگرچه ایشان در دولت قبلی فرمانداری یکی از شهرستان های استان و نمایندگی دولت آقای احمدی نژاد را به عهده داشته اند اما در حال حاضر مردم نطنز، ایشان را به عنوان نماینده ریاست محترم جمهور، آقای روحانی می شناسند و انتظار دارند آقای حسنی بافرانی همانند سایر فرمانداران در دیگر مناطق کشور، در جهت اجرای سیاست های دولت یازدهم، خدمت به مردم و رفع مشکلات آنها و به ویژه در مسیر اعتدال و توسعه گام بردارند، ولی عملکرد یک ساله این نماینده محترم استاندار در شهرستان نطنز، از بروز مسائل دیگری حکایت می کند.  

 

 

 در سالی که گذشت مشکلات قدیمی حل نشده باقی ماند و بسیاری از مسائل جدید و بحران ساز به بخش مرکزی اضافه گردید و فرماندار محترم در این زمینه اقدام عاجلی به عمل نیاوردند و توجه خود را به تامین اعتبار و پیگیری مشکلات دیگر بخش شهرستان معطوف نمودند. اگرچه برخی صاحب نظران، نگاه های تبعیض آمیز و قوم گرایانه نماینده محترم مردم شهرستان در مجلس را در بروز و تشدید این نابسامانی ها و مسائل اخیر، دخیل می دانند اما بعضی از کارشناسان مطالعات شهری و منطقه ای معتقدند، ورود و پیگیری آقای فرماندار به عنوان نماینده دولت و همچنین نقش نظارتی کل نگر و  تعدیل کننده ایشان می توانست تا حدودی از بروز بی عدالتی ها جلوگیری نماید که البته این نقش مهم نیز از جانب این مقام دولتی، اجرایی نشد.

 

جای خالی تدبیر و امید در فرمانداری نطنز

 

 در طی سال گذشته موارد ذکر شده از یک سو و دعوت از مقامات کشوری به دیگر بخش شهرستان و نگاه گزینشی به مسائل شهرستان از سوی دیگر، آسیب های مادی و معنوی بسیاری را نیز به بخش مرکزی  وارد کرد. مردم این بخش از آقای فرماندار انتظار داشتند که سفرهای مسئولان اجرایی کشور از حالت گزینشی خارج شده و مسائل و محرومیت های بحران ساز شهرها و روستاهای کوهپایه های کرکس هم مورد توجه مسئولان قرار می گرفت. بسیاری از فرهیختگان و دلسوزان منطقه این نوع عملکرد آقای فرماندار را توهین آشکار به شعور مردم ولایت مدار و شهید پرور بخش مرکزی قلمداد می نمایند .

در این خصوص می توان:

-  عدم انعکاس مشکلات و محرومیت های بخش مرکزی به مسئولان استان و استانداری

-  عدم پیگیری موضوع تخصیص یک درصد بودجه هسته ای به شهرهای طرقرود و نطنز

-  بی توجهی به مسائل مطرح در حوزه عمران شهری و عدم پیگیری تأمین اعتبار استانی و ملی برای بهسازی خیابانها ، معابر و فضای سبز شهری و روستایی

-  بی توجهی به توسعه زیرساخت های فرهنگی و رفاهی و عدم پیگیری تأمین اعتبار استانی و ملی برای تعمیرات استخر و تکمیل ساختمان فرهنگسرای نطنز

- بی توجهی به تخریب منطقه حفاظت شده کرکس و تأسیسات زیربنایی روستاها، توسط معدنکاوان

-  عدم پیگیری موضوع انتقال آب زاینده رود به شهرستان

- عدم پیگیری موضوع تغییر جانمایی پروژه های تصفیه خانه شهری و ساختمان ندامتگاه نطنز

- کم توجهی به محدودیت های اعتباری در مرمت ابنیه تاریخی و توزیع ناعادلانه اعتبارات موجود در زمینه مذکور

- فقدان برنامه ریزی در خصوص بهره برداری مناسب از ظرفیت های متنوع گردشگری و توسعه زیرساخت های گردشگری  و عدم حمایت از فعالان بخش خصوصی در برگزاری همایش ها و نمایشگاههای مربوطه در داخل و خارج از استان 

-  عدم پیگیری مسایل مربوط به اطرافیان حاشیه ساز برخی از مسئولان عالی شهرستان

-  بی توجهی به هجوم نیروهای غیر بومی به ادارات بخش مرکزی و عدم برنامه ریزی در خصوص اشتغال جوانان بومی منطقه

-  بی تفاوتی نسبت به رعایت نشدن مالکیت معنوی آثار تاریخی و میراث فرهنگی منطقه توسط رسانه های جمعی کشور

- عدم توجه به موضوع سرقت مالکیت معنوی آثار تاریخی و مناطق گردشگری منطقه توسط شهرستان های مجاور

  و بی توجهی به رعایت نشدن عناوین تقسیمات کشوری در تابلو های سردرب ادارات شهرستان

  از مهمترین نکات ضعف عملکردی مجموعه فرمانداری در خصوص بخش مرکزی شهرستان می باشد.

 

جای خالی تدبیر و امید در فرمانداری نطنز

 

 در چنین فضایی که بسیاری از صاحب نظران و متخصصان محلی در مناطق نطنز، طرقرود، برزرود و چیمه رود با دلایل و مستندات از نارسایی ها موجود و اقدامات و تصمیم های غیر علمی، غیرکارشناسی و مُهلک مسئولان در بخش مرکزی می‌گویند ، یا اجازه صحبت در محافل رسمی پیدا نمی‌کنند و یا زمانی در جلسات مجوز حضور می یابند، که کار از کار گذشته است.  مسئولان استان و شهرستان غالباً و یا می‌شود گفت همیشه، پاسخی به حل مسائل کلان و جزیی شهرها و روستاهای بخش مرکزی شهرستان نطنز نمی دهند و می توان گفت فضای گفتگو و حتی نقد در این زمینه یک‌طرفه شده است.

 با اشاره به اینکه اگر امروز طرحی برای ساماندهی و رسیدگی به مسائل و موانع توسعه ای موجود در این بخش تدوین نشود ، بی تردید در آینده با ادامه روند فعلی عملکرد مسئولان عالی شهرستان، بر مشکلات دست و پاگیر کنونی این منطقه تاریخی، مذهبی افزوده می شود.

جای خالی تدبیر و امید در فرمانداری نطنز

  

در شرایط حاضر بهترین و موثرترین راه حل برون رفت از بحران های فنی و اجتماعی به وجود آمده و رفع این نارسایی ها در بخش مرکزی شهرستان نطنز، برنامه ریزی جدی و رعایت سیاست ها و خط مشی های مبتنی بر اعتدال و توسعه دولت تدبیر و امید، توسط مجموعه فرمانداری شهرستان می باشد. در این راستا از امام جمعه محترم و مسئولان شهری مناطق نطنز و طرقرود، به ویژه شوراهای اسلامی شهر و روستاها نیز انتظار می رود علاوه بر به کار گرفتن مساعی خود برای رفع مشکلات شهری و روستایی، تلاش نمایند هر چه سریعتر ، با افزایش سطح تعاملات و مکاتبات با مقامات کشوری و گفتگوهای سازنده با مقامات استانی ، اقدامات لازم را برای شکل گیری یک مسیر قانونمند و سازماندهی شده برای پیگیری مسائل و  پایان دادن به مشکلات فعلی در این بخش آغاز نمایند.

در آخر نیز ضمن احترام به فرماندار محترم و تصمیم اتخاذ شده  از جانب این بزرگوار؛ امیدواریم با همکاری سایر مسئولان شهرستان اقدامات لازم برای رفع مشکلات مردم، حذف موانع توسعه ای و دفاع از حقوق اولیه مردم بخش مرکزی انجام و نظارت کاملی برای استفاده مسئولان شهری و مردم از همه راهکارهای قانونی برای تحقق مطالبات مردمی ، همانند دیگر مناطق شهرستان و استان، اعمال گردد.

 

مطالب مرتبط:

نطنز، مشهور محروم / تبعیض در تخصیص اعتبارات عمرانی

تدبیر در تغییر / این بار شأن مردم نطنز را فراموش نکنیم

تدبیر امروز «نطنز فردا» را می سازد / توسعه شهر در گرو همدلی نخبگان است

 

/ 0 نظر / 103 بازدید