مسئولان اصفهان زخم های نطنز را درمان نکردند / جان کرکس در دستان دکتر ابتکار

کرکس زخمی

 

 در کنار هجوم ریز گردها به مناطق غربی کشور ، دریاچه ارومیه، پرورش ماهی تیلاپیا و راهسازی در مناطق جنگلی که در حال حاضر بزرگترین مسائل زیست محیطی و مهم‌ترین دغدغه های خانم ابتکار و همکاران ایشان در سازمان محیط زیست و فعالان و دلسوزان این بخش می باشند، متأسفانه،معدن کاوی در حیات وحش کوهستان مرکزی ایران و تخریب زیستگاه گونه های متنوع گیاهی و جانوری ارزشمند منطقه حفاظت شده کرکس که به موضوعی حاد برای مردم شهرستان نطنز تبدیل شده، جایی در برنامه ریزی و تصمیم گیری های مسئولان این سازمان در استان اصفهان ندارد. گویا مسئولان عالی این استان هم تمایلی به رفع  مشکلات طبیعت نطنز ندارند و حتی نمی خواهند اخبار این معضل زیست محیطی بیش از این رسانه ای شود و به خارج از استان بروز نماید.   

 اگر در کوهپایه های  شهرهای نطنز و طرقرود  قدم بزنیم، می‌بینیم که کویر کم کم جای خود را در کوهستان باز کرده  و این کرکس مهمان نواز و رنج کشیده، ناخواسته فرش قرمزی را برای‌ قدوم کویر خشک و بی طراوت پهن کرده ‌است.

 این معضل فراگیر که توان فکری و عملی بسیاری از فعالان محیط زیست ، مسئولان شورای شهر و شهروندان شهرهای نطنز و طرقرود و روستانشینان منطقه کرکس را به خود اختصاص داده است، چندان قدیمی نیست و گویا خروج معدن کاوان از شهرستان نطنز هم به آسانی ورود سریع آنها نخواهد بود.

 

کرکس زخمی

 

 صحبت کردن و نگارش در مورد مشکلاتی که معدن داران برای منطقه حفاظت شده کرکس و روستانشینان و شهرنشینان این منطقه به وجود آورده اند ، کار چندان سختی نیست زیرا که اولاً: نگاهی گذرا بر سیمای کرکس، خود زبان گویای رنج های بسیاری است که بر چهره طبیعت این منطقه کوهستانی وارد شده و افزایش شدت فعالیت معادن هر روزه بر همه مردم عیان و آشکار است .  ثانیاً بسیاری از دلسوزان این عرصه، از جمله خبرگزاری های رسمی کشور و نشریات محلی سالهاست که این معضل را به مسئولین و مردم گوشزد می‌کنند. جلسات و سخنرانی‌های زیادی هم در این مقوله در شهر نطنز برگزار شده است ولی آنچه که کم‌تر مشاهده شده،حداقل تصمیمات جدی و اجرایی مسئولان شهرستان و استان برای رفع این بحران زیست محیطی  است. بحرانی که در صورت بی توجهی علاوه بر نابودی حیات وحش و انقراض گیاهان دارویی و ارزشمند ، موجب توسعه کویر در کوهستان مرکزی ایران خواهد شد.

 

کرکس زخمی

 

 بر اساس نظر متخصصان امر، این تخریب زیست محیطی به موارد اخیر محدود نمی شود، انهدام مخازن طبیعی برفگیر و آبگیر در ارتفاعات منطقه، مسدود شدن مسیرهای آبی سطحی و زیر زمینی و آلودگی زیست محیطی حاصل از ضایعات سنگهای استخراجی، از دیگر نتایج حضور مهمان های ناخوانده آهنی در کوهپایه های کرکس می باشد.

کرکس زخمی

 

 بانگاهی گذرا به منطقه حفاظت شده کرکس که فقط در تابلوهای نصب شده رعایت این عنوان منطقه را مشاهده می کنیم، در‌می‌یابیم که جانوران وحشی دیگر محیطی امن برای زندگی خود ندارند و بی خانمان شده اند و گیاهان منطقه نیز زیر چرخ بولدزر های آهنی له می شوند و یا به همراه سنگ ها از کوهستان جدا شده و برای همیشه از زندگی نباتی خود خداحافظی می کنند این موضوعات اگر در ماه های آتی مدیریت نشود شاهد فاجعه محیطی غیر قابل جبرانی در در ابعاد ملی در منطقه جغرافیایی حاشیه کویر ایران خواهیم بود.

 در دیگر نقاط کشور از جمله کرمان که شدت فاجعه کمتر از نطنز بوده ، برنامه‌ها و طرح‌های موفقی برای از بین بردن این معضل توسط استانداران و جامعه محلی آنها به مرحله اجرا گذاشته شده که در بیشتر موارد با حمایت بالای مردم نیز مواجه شده است.   

  هرچقدر بیشتر کنکاش کنیم به این نتیجه می‌رسیم که برای رهایی از اثرات زیانبار این بحران، راهی جز تعطیلی معادن و عدم تولید سنگ در این منطقه حفاظت شده نیست. حال که مسئولان استان و شهرستان چشمان خود را بر روی واقعیت ها و عواقب این مسئله بسته اند، تنها از سازمان کشوری تحت امر خانم ابتکار انتظار می‌رود که با ورود جدی به این موضوع و جلوگیری از گسترش بحران، حیات دوباره ای را به طبیعت منطقه حفاظت شده کرکس هدیه نمایند.

کرکس زخمی

 

 با رویکردی که ریاست محترم جمهوری از همان ابتدای فعالیت دولت یازدهم در موضوع حفاظت از محیط زیست از خود نشان داده اند مسئولان و مردم شهرستان نطنز هم می‌تواند یکی از برنامه‌ها حمایتی را در پیش گیرند و به صورت قانون مند و با هماهنگی مسئولان کشوری، در کنار آگاهی بخشی گسترده و با کمک رسانه‌های ملی و محلی که همگی آنها ان شا الله به میزان تأثیرخود نقشی به عهده خواهندگرفت، کوهستان مرکزی ایران زمین را از این فاجعه غیرقابل جبران نجات دهند.

در این خصوص ، اتخاذ سیاستی مؤثر و کارآمد از انتظارات به حق مردم شهرستان نطنز از خانم دکتر ابتکار است. و چون نگرانی های زیست محیطی، یکی از اولین بحث‌های جلسات دولت تدبیر و امید بود، همکاری دولت محترم در این راستا کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد.

/ 0 نظر / 46 بازدید