نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
موقعیت جغرافیایی منطقه ابيانه نطنز
ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ آبان ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

استان اصفهان که در مرکز ايران واقع شده است با 027، 107 کيلومتر مربع وسعت، تقريباً 5/6 % از مساحت کل کشور را در برميگيرد.  اين استان از سمت شمال به استانهای قم و سمنان ، از شرق به استانهای خراسان و يزد و از جنوب به استانهای فارس و کهکيلويه و بوير احمد و از غرب به استانهای چهارمحال و بختياری ، لرستان و مرکزی محدود ميشود.

 

جغرافیای منطقه

مختصات جغرافيايی استان اصفهان بين 30 درجه و 42 دقيقه تا 34 درجه و 30 دقيقه عرض شمال و بين 49 درجه و 40 دقيقه تا 55 درجه و 30 دقيقه طول شرقی واقع شده است

 
ارتفاعات پيرامون اصفهان
 
اين استان بين کوههای مرکزی ايران و دامنه های شرقي زاگرس واقع شده است. رشته کوههای دالانکوه، دره بيد و دنباله رشته کوه زرد کوه به نامهای شاهان کوه و کوه ونيزان در غرب استان، کوه صفه ، شاهکوه و کلاه قاضی در مرکز ، کوه ريز آب دربند ، کوه دره قلا و کوههای يخ آب در شمال و شمال غرب شاهکوه ، کوه دره انجير و کوه کلاته در شمال ، دنباله رشته کوههای دينار ، آبين تری ، دارمه و گرم آباد ، در جنوب استان واقع گرديده اند.

 

دره ابيانه نطنز   

منطقه ای که دره ابيانه در مرکز آن قرار دارد، حوضه آبريز برزرود را در برميگيرد و بين´27 °30 درجه الی´37 °30 درجه عرض شمالی و´30 °51 درجه الی´37 °51 طول شرقی واقع شده است. مهمترين ارتفاعات اين منطقه را کوه زير پل  با 3398 متر ارتفاع تشکيل ميدهد. درحد واسط قلل مرتفع و کوههای کشيده ، دره ابيانه مشاهده مي گردد.

دره ابيانه از نظرشکل وساختمان، منطقه ای چين خورده با رشته کوههاي متعدد است که عموماً ازجنوبِ غرب به شمالِ غرب کشيده شده اند.  خانه های روستا, بر روی ارتفاعات دامنة شمالی دره واقع  شده اند.  ارتفاع  دره  از  سطح  دريا  حدود 2100 متر است  و ميتوان موقعيت طبيعی روستا را به شکل بشقاب تو گودِ بيضی بنظر آورد که اطراف آنرا رشته کوههای ديواره مانندی محصور ساخته است.