نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
مهر نوشت:
ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ آبان ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

دکتر پوراحمدی کارشناس اقتصاد بین الملل تاکید کرد: آمریکایی ها در کوتاه مدت و حتی درمیان مدت در جلب نظر روسیه و چین برای اعمال تحریم های جدی علیه ایران موفق نخواهند بود .

حسین پور احمدی درگفتگو با خبرنگار "مهر "، در خصوص طرح مجدد تحریم ها علیه ایران در نشست های گروه 1+5 ، گفت : رقابتهای اقتصادی جدی میان اروپا و آمریکا اجازه نخواهد داد اروپا همگام با امریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران گام بردارد.

این استاد دانشگاه درادامه افزود: اروپا در سیاست های کلان خود با آمریکا هماهنگ است اما در حوزه های فعالیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری نوعی رقابت جدی میان اروپا و آمریکا برقراراست که همین امرمقاومت اروپا را در برابر سیاست های تند روانه آمریکا بر می انگیزد .

وی توضیح داد : اروپا تلاش می کند از طریق مذاکرات سیاسی با تهران انگیزه و مشروعیت آمریکا را در اقدامات تند علیه ایران کاهش دهد و آمریکا نیز اعلام کرده است در صورتی که اروپا بتواند ایران را وادار به تعلیق غنی سازی کند تحریم ها را علیه تهران به تعویق خواهد انداخت .   

پوراحمدی درخصوص پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم اروپایی برای غنی سازی در نطنز گفت : ایران بار دیگر با طرح آمادگی برای پذیرش تشکیل کنسرسیوم بین المللی در نطنز قصد دارد اروپا را تست کند و ترجیحا برسرنظارت بین المللی برتاسیسات هسته ای خود به جای تعلیق به نتیجه برسد .

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک بخش قابل توجهی از موضع گیری های اروپا در خصوص تحریم های ایران با میزان موفقیت مذاکرات سولانا و لاریجانی ارتباط خواهد داشت ، تاکید کرد: آمریکا قصد دارد با مهلت یک ماهه به ایران برای تحریم در آینده مواردی بسیار بیشتر از تعلیق غنی سازی از ایران بخواهد

این تحلیلگر مسائل اقتصاد بین الملل ابراز عقیده کرد  : امریکا شرط برداشتن تحریمها را نه تنها تعلیق غنی سازی بلکه انجام یک سری تغییرات سیاسی و اجتماعی ایران قرار خواهد داد

آمریکا شرط برداشتن تحریمها را نه تنها تعلیق غنی سازی بلکه انجام یک سری تغییرات سیاسی و اجتماعی ایران قرار خواهد داد

وی  در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا در نهایت  قادر خواهد بود برای اجماع بر سر تحریم  اقتصادی ایران ، امتیازات لازم را به اروپا ، روسیه وچین بدهد، گفت : این کشورها کشورهایی قدرتمند و بازیگران مهم منطقه ای و بین المللی هستند و با دادن امتیازات صرفا اقتصادی مانند کشورهای آفریقایی نمی توان رای آنها خرید

پوراحمدی  تاکید کرد: این کشورها برای اقدامات بین المللی نیازمند مشروعیت هستند و این مشروعیت درمورد تحریم ایران وجود ندارد .

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران در3 سال گذشته تمام تلاش خود را برای کسب نوعی اطمینان خاطر در جامعه جهانی به کار بسته است و بر این اساس هیچ گونه انحرافی در فعالیت های هسته ای ایران در گزارشات آژانس دیده نشده است .

آمریکاییها در کوتاه مدت و حتی در میان مدت در جلب نظر روسیه و چین برای اعمال تحریمهای جدی علیه ایران موفق نخواهند بود

وی تصریح کرد : آمریکاییها در کوتاه مدت و حتی در میان مدت در جلب نظر روسیه و چین برای اعمال تحریمهای جدی علیه ایران موفق نخواهند بود .

این تحلیلگر اقتصاد بین الملل درخصوص اولین تحریمهای احتمالی علیه ایران گفت : طبق اخبار و اطلاعات، تحریمها دردرجه اول سفرهای سیاسی مقامات همچنین معاملات پولی وبانکی و تحریم کالاهای چند منظوره وقطعات خاص را شامل خواهد شد .

وی افزود : تحریم در این سطح حداقل در کوتاه مدت و میان مدت آسیب جدی به اقتصاد ایران نخواهد زد، خطر از جایی ناشی می شود که این تحریمها به سایر کشور ها تسری پیدا کند .

این استاد دانشگاه دربخش دیگری از این گفتگو درخصوص راهکارهای پیش روی ایران برای مقابله با اهداف خصمانه آمریکا گفت : جمهوری اسلامی ایران باید تمام راههای همکاری برای نظارت بین المللی بر تاسیسات هسته ای خود را تضمین کند و در عین حال شرط غنی سازی در خاک خود را با جدیت پیگیری نماید .

پوراحمدی کاهش سردی روابط ایران با برخی کشورها را از دیگر ملزومات احقاق حقوق هسته ای ایران خواند و گفت : ایران باید بتواند با دیپلماسی واقعا فعال از همه ابزار های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی خود در این مقطع زمانی حساس استفاده کند