نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
25 بناي روستاي ابيانه نطنز در فهرست ميراث ملي ثبت شد
ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ آبان ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی
 
 
مسئولان پايگاه ميراث فرهنگي روستاي تاريخي ابيانه نطنز موفق شدند 25 بناي اين روستاي تاريخي را در فهرست ميراث ملي به ثبت برسانند.
 
«عظيمه رياحي»، مدير پايگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ابيانه نطنز دراين‌باره به ميراث خبر گفت: «پيش از اين روستاي ابيانه نطنز  به عنوان يك روستاي تاريخي در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده بود اما اين نياز احساس مي‌شد كه بناهاي موجود در اين روستا نيز در فهرست ميراث ملي ثبت شوند.»
 
رياحي درباره بناهاي ثبت شده گفت: «اين بناها شامل بناهاي شاخص ابيانه نطنز از قبيل مساجد و امامزاده ها و خانه‌هاي تاريخي و بناهايي با كاربري عمومي از قبيل آب انبارها است.»
 
از ديگر بناهايي كه در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده‌اند خانه "صوفه" از آثار دوره صفويه است.
 
رياحي درباره مزيت ثبت خانه‌هاي تاريخي ابيانه نطنز گفت: «اين موضوع باعث مي‌شود از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري امكاناتي در اختيار اين بناها قرار گيرد كه از آن جمله مي‌توان به  بودجه‌هاي مرمت سالانه و پرداخت درآمد‌هاي گردشگري به صاحب خانه اشاره کرد.»
 
روستاي ابيانه نطنز يكي از روستاهاي تاريخي ايران است كه در فهرست ملي به ثبت رسيده است. هم‌اكنون مسئولان پايگاه ابيانه نطنز درصدد هستد اين روستا را در فهرست ميراث جهاني به ثبت برسانند.

روستاي ابيانه نطنز  از جمله روستاهاي كويري كشور است كه در دامنه كوه ساخته شده. اين روستا يكي از مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري كشور به شمار مي رود.