نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
نايب رييس كميسيون بهداشت مجلس:
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

نايب رييس كميسيون بهداشت مجلس گفت: حضور پررنگ پرستاران در دومين دوره انتخابات نظام پرستاري سبب مي‌شود تا مسؤولان آن در آينده با صدايي رساتر و قوي‌تر در جهت احقاق حق و حقوق پرستاران فعاليت كنند.

علي باغبانيان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به اين كه يكي از اقدامات مثبتي كه در مجلس مورد بحث قرار گرفت، تصويب قانون نظام پرستاري بود، تصريح كرد: پرستاران در گذشته زير مجموعه نظام پزشكي بودند و با پيگيري‌هاي آنان مجلس تصويب كرد تا نظام مستقلي براي خود ايجاد كنند.

وي خاطرنشان كرد:‌ پرستاران عمده فعاليت‌هاي پزشكي، اجرايي و عملياتي را انجام داده و پزشكان در حد كارهاي تشخيص فعاليت مي‌كنند، لذا با تشكيل اين سازمان، تشكلي ايجاد شد كه توانست پيگيري‌هاي لازم در مورد مسائل پرستاري را انجام دهد.

به گفته نماينده مردم نطنز مسائل پرستاران زياد بوده و پس از تشكيل سازمان نظام پرستاري بخشي از مشكلات حل و بخشي نيز هم‌چنان به قوت خود باقي است، اما در حقيقت پيگيري‌هاي به عمل آمده در اين سازمان بخشي از مشكلات پرستاران را رفع كرد و بابي نيز باز شد تا مشكلات پرستاران مطرح شود.

وي با اشاره به اين كه در حال حاضر مسؤولان نظام پرستاري در برخي جلسات كميسيون بهداشت و درمان و وزارت بهداشت دعوت مي‌شوند، خاطرنشان كرد: حضور در اين جلسات فرصتي براي اعلام نقطه نظرات سازمان نظام پرستاري است.

باغبانيان با يادآوري اين نكته كه يكي از مسائل و گلايه‌هاي پرستاران نحوه برخورد وزارت بهداشت است، افزود: وزارت بهداشت بايد به دنبال حل مشكلات پرستاران بويژه مسائل معيشتي آنان باشد؛ چرا كه در تعدادي از بيمارستان‌ها حقوق نيروهاي خدماتي آن بيشتر از يك پرستار بوده و اين امر در كارآيي پرستاران تاثيرگذار است.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان اظهار كرد: متاسفانه پس از گذشت 7 ماه از سال هنوز برخي از مطالبات پرستاران جامه عمل پوشانده نشده است.

وي گفت: در همه وزارتخانه‌ها كارشناسان حق كارشناسي مي‌گيرند در حالي كه اين مسئله براي مجموعه پرستاران حاكم نبوده و آنان حقي تحت عنوان حق كارشناسي دريافت نمي‌كنند، كه البته اين مسائل هم به وزارت بهداشت فعلي مربوط نبوده و تمام وزارتخانه‌هاي قبلي نيز كمترين توجه را به مسائل پرسنل خود بويژه پرستاران داشته‌اند.

نماينده مردم نطنز با بيان اين‌كه اخيرا در كميسيون بهداشت و درمان مجلس جلساتي برگزار و طرحي در خصوص تعيين تعرفه پرستاران ارائه شده است، خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت در اين زمينه نظر مساعدي ندارد، چرا كه معتقد است دولت و مجلس براي وزارت بهداشت يك سري تكاليف و برنامه‌هايي را براي پرستاران مشخص مي‌كند كه با توجه به تامين نشدن بودجه آن توقعات پرستاران را بالا برده و امكان برطرف شدن اين توقعات نيست.

باغبانيان با يادآوري اين‌كه وزارت بهداشت در دوره‌هاي قبل موافق تشكيل سازمان نظام پرستاري نبوده است، اذعان كرد: وزارت بهداشت در حال حاضر آن‌گونه كه مورد نظر پرستاران است عنايت كافي و لازم به اين سيستم  ندارد، لذا ما توصيه مي‌كنيم تا پرستاران در اين انتخابات حتما شركت كنند چرا كه هيچ كس جز خودشان نمي‌داند، چه فردي مناسب بوده و دلسوزانه خدمت مي‌كند.

وي در خصوص نظارت مجلس بر دومين انتخابات سازمان نظام پرستاري گفت: بر اساس پيش‌بيني انجام شده مجلس در شوراي عالي نظام پرستاري در برگزاري انتخابات نظارت داشته و چند تن از همكاران نيز در هيات نظارت و اجرايي بر چگونگي اجراي انتخابات نظارت مي‌كنند.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان تصريح كرد: اين توقع بالايي است كه تمام مشكلات و مسائل پرستاران در اولين دوره فعاليت سازمان نظام پرستاري حل شود، چرا كه بطور مثال در نظام پزشكي كه چندين دوره آن نيز گذشته است مشكلات پزشكان هم‌چنان لاينحل مانده است.

وي در پايان تاكيد كرد: هرچه پرستاران بيشتر در دومين دوره انتخابات نظام پرستاري شركت كنند، اين امر ضمانتي براي حل مشكلات آنان است، ضمن آن‌كه كميسيون بهداشت و درمان نيز آمادگي كامل دارد تا با هر تيمي كه توسط پرستاران انتخاب شدند، جهت حل مشكلات پرستاران در حد توان خود همكاري كند.