نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان:فروشندگان كليه زيرخط فقر هستند.
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس‌‏هفتم، با اعلام نگراني نسبت به خريد و فروش اعضاي بدن انسان در كشور گفت: تا زماني كه فقر در جامعه وجود دارد، گريزي از تن‌‏فروشي به صورت جسمي و روحي نخواهد بود.
علي باغبانيان در گفت‌‏وگو با خبرنگار پارلماني"ايلنا" افزود: در حال حاضر براساس مصوبات قانوني پيوند اعضا از افرادي كه رضايت خود را بعد از سن بلوغ مطرح كرده‌‏اند، در صورت بروز مرگ مغزي امكان‌‏پذير است ولي در مورد افراد نابالغ چنين امري منوط به مجوز والدين است، لذا به نظر مي‌‏رسد در سالهاي اخير با اين تدابير به نوعي در جهت ترويج اين بحث در كشور كار شده است.
وي افزود: به نظر مي‌‏رسد در سالهاي اخير بحث اعطاي اعضاي يك بيمار مرگ مغزي ديگر قبح گذشته را ندارد و مشكلاتي كه به لحاظ مذهبي مطرح بود، از بين رفته و ذهنيت جامعه در اين زمينه مثبت شده است.
باغبانيان، با اشاره به نبود اعطاي اعضا از فرد زنده به زنده در ساير كشورها گفت: ابتدا تنها اعضايي كه به صورت زنده به زنده قادر انجام است، بحث چشم و كليه است كه در جامعه ما نيز بويژه در مورد كليه با توجه به حجم بالاي بيماران كليوي بازار پررونقي دارد.
نماينده نطنز در مجلس‌‏هفتم ادامه داد: ‌‏اغلب افرادي كه تمايل به فروش كليه خود دارند، كساني هستندكه معمولا زيرخط فقر هستند و اين قضيه بابي براي حل مشكلات اقتصادي شده است.
وي افزود: قطعا اين مساله از بعد رواني اجتماعي و سلامت خود افراد مضر است، چرا كه به هر حال كسي كه يك كليه خود را اعطا مي كند، در معرض خطر قرار مي‌‏گيرد، در حالي كه اين مسئله در خصوص جنازه امكان دارد اما تحميل اين مورد به زندگان قابل پذيرش نيست.
نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس‌‏هفتم، ريشه اصلي فروش اعضا را فقر و بيكاري خواند و گفت: البته اين فروشندگان را نبايد سرزنش كرد و بايد كساني را كه از وجود اين افراد دقيقا مطلع هستند ولي نه تنها كاري نمي‌‏كنند بلكه در جهت ترويج آن گام بر مي‌‏دارند، مورد مواخذه قرار دارد.
وي افزود: به عنوان مثال بنياد بيماران خاص صراحتا به بيماران كليوي مي‌‏گويند كه برويد و بگرديد و كليه‌‏اي با اين مشخصات پيدا كنيد. بيماران كليوي در اثر اين بيماري در چنان رنجي هستند كه حاضرند تمام زندگي خود را بفروشند و از پس مخارج خريد كليه برآيند.
باغبانيان افزود: بايد با تشويق مردم و فرهنگ‌‏سازي در زمينه اعطاي اعضا از افراد مرگ مغزي و جنازه اجازه ندهيم كه بازار خريد و فروش اعضا از افراد زنده پررونق باشد.
وي افزود: متاسفانه در غالب موارد اين فروشندگان اعضا هستند كه مورد سرزنش قرار مي‌‏گيرند، در حاليكه ما بايد كساني را سرزنش كنيم كه در اثر بي‌‏توجهي به اقشار آسيب‌‏پذير چنين تنگنايي را براي اين افراد بوجود آورده‌‏اند.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس‌‏هفتم، با تاكيد بر خروج افراد از زيرخط فقر گفت: حتي اگر پيوند اعضا از جنازه در جامعه ما آنقدر افزايش يابد كه بازار فروش اعضا را از زندگان از بين ببرد، تازماني كه فقر در جامعه ريشه‌‏كن نشود، مشكل با قوت بيشتري در جامعه پابرجاست، زيرا در اين صورت فرد به مسايلي ديگر نظير خودفروشي و انواع ناهنجاري‌‏هاي اجتماعي براي امرار معاش روي خواهد آورد.
وي افزود: حتي اگر در نگاهي ديگر به اين مساله بنگريم، شايد فروش اعضا تنها به پيكر يك فرد آسيب مي‌‏زند ولي تن دادن به هزاران ناهنجاري اجتماعي براي كسب معاش پيكره اجتماع را تهديد مي‌‏كند.
باغبانيان افزود: از اين رو اگر مشكل اصلي كه بحث فقر است، درمان و پيشگري نشود، شايد بهترين و كم آسيب‌‏ترين روش همين فروش اعضا باشد، لذا دولت بايد براي رفع اين معضل و عواقب ناشي از آن به رفع فقر در جامعه بپردازد، نه آنكه درصدد سرزنش معلولان علت فقر باشد.