نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
خبر خوش
ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 

9 محوطه باستاني شهر نطنز كه نشانگر صنعت فلزگري ايرانيان در بيش از 3 هزار سال قبل است از محوطه‌هاي باستاني مهم فلات مركزي ايران محسوب مي‌شود كه بارها مورد حفاري‌هاي غيرمجاز قرار گرفته‌اند. هم‌اكنون حفاظت از اين محوطه‌هاي باستاني آغاز شده است.

خبر گزاري ميراث فرهنگي_ميراث فرهنگي _مستقر شدن نيروهاي يگان پاسدارن ميراث فرهنگي در شهر تاريخي نطنز، باعث كاهش حفاري‌هاي غيرمجاز تا 50 درصد در محوطه‌هاي باستاني اين شهر شده است.

 

«عليرضا محسني تبار»، مسئول اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهر تاريخي نطنز با اعلام اين خبر افزود: «محوطه‌هاي باستاني اطراف شهرستان نطنز به دليل نبودن نيروهاي پاسدار آماج غارت حفاران غيرمجاز قرار گرفته بود كه با پيگيري اين اداره و مستقر شدن نيروهاي پاسدار، موفق شديم ميزان اين حفاري‌ها را تا 50 درصد كاهش دهيم. »

 

 

9 محوطه باستاني شهر نطنز از مهمترين محوطه‌هاي باستاني حاشيه فلات مركزي ايران محسوب مي‌شود كه اكثر آن‌ها نشان‌گر صنعت فلزگري ايرانيان در بيش از 3 هزار سال پيش است.

 

مدير اداره ميراث فرهنگي و گردشگري نطنز به ميراث خبر گفت: «در پي درخواست‌ مكرر براي حضور نيروهاي پاسدار در اين شهر تاريخي، يگان پاسدارن ميراث فرهنگي تعداد چهارنيرو پاسدار به شهر نطنز اعزام كرد كه از اين تعداد دو نيرو در ابيانه مستقر شد تا امنيت اين روستا را تامين كند و دو نيروي ديگر به همراه مسئولان اداره ميراث فرهنگي در پايگاهي به منظور حفاظت از محوطه‌هاي باستاني مستقر شدند و هم‌اكنون در منطقه به گشت‌زني مشغولند.»

 

روزهاي تعطيل به وي‍ژه جمعه‌ها و شب‌ها بيشترين ميزان حفاري‌هاي غيرمجاز در اطراف نطنز اتفاق مي‌افتد كه طي گزارش‌هاي جديد ارائه شده اين حفاري‌ها اكنون به كمترين ميزان رسيده است.

 

شهر ميلاجرد از توابع شهر نطنز از جمله شهرهايي است كه بيشترين ميزان حفاري غيرمجاز را به خود اختصاص داده و مسئولان پايگاه حفاظتي نطنز اعلام كرده‌اند حفاري‌هاي غيرمجاز در اين شهر تاريخي را به كنترل خودشان درآورده‌اند.

 

نيروهاي مستقر در ابيانه با لباس فرم و به طور دائم در اين روستا مستقر مي‌مانند و از جمله وظايف آن‌ها حفظ امنيت در ابيانه، در روزهاي تعطيل و پاسداري از مراكز تاريخي اين روستا از جمله مسجدجامع است كه بارها توسط دزدان مورد دستبرد‌هاي نافرجام قرار گرفته است.

 

تكميل نبودن نمودار اداري در نطنز نيز از ديگر مشكلات اين اداره است كه مسئولان اداره ميراث فرهنگي و گردشگري نطنز آن را ناشي از نوپا بودن اين اداره مي‌دانند.

 

از ميان محوطه‌هاي باستاني كه بارها توسط حفاران غيرمجاز مورد دستبرد قرار گرفته مي‌توان از محوطه‌هاي ميلاجرد، قلعه گوشه و بادرود با قدمتي بيش از هزاره چهارم پيش از ميلاد و تپه‌هاي باستاني تپه ابوذر، خالد‌آباد، هل‌آباد و تپه سفيد ياد کرد.

وبلاگ نطنز۲۰۰۶: ما نيز به نوبه ی خود از فعاليت آقای محسني تبار مسئول اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهر تاريخي نطنز تشکر می کنيم.