نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
خانه‌هاي خدا// مسجد كوچه فارح نطنز
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

گروه مسجد( وبلاگ نطنز ۲۰۰۶ ) : مسجد كوچه فارح در محله كوچه فاره در كنار استخر آبي واقع و از آثار دوره صفوي است كه بعدها، تعمير و تزيين شده است.

 نماي خارجي مسجد، از دو طاقنماي تزييني در متن نغول طرفين طاقنماي ورودي كه داراي طاق رومي متوسطي است و مأذنه‌اي چوبي بر بام آن قرار دارد، تشكيل شده است. ورودي مسجد داراي در چوبي دو لنگه‌اي با كتيبه‌هايي در قسمت بالا و پايين آن است كه كتيبه بالايي حاوي آيه ''ان المساجد الله...'' است و نوشته‌هاي كتيبه پاييني به مرور زمان به صورت ناخوانا درآمده است.


حياط مسجد به ابعاد تقريبي هفت در 5/8 متر است و در شرق و غرب آن با هر يك سه صفحه يا غرفه قرار دارد. ديوارها و غرفه‌ها داراي پوششي از گچ است. كف حياط با آجر فرش شده است. در وسط حياط چناري تنومند سر برافراشته كه محيط آن در كف حياط، 10/8 متر است. سه دهنه پاطاق روي پيش و پس، وروديهاي شبستان را تشكيل مي‌دهند كه جلوي آنها با آب‌ها و درهاي چوبي قاب‌پوش مسدود شده و ابعاد هر يك از اين دهنه‌ها 25/1 در 25/2 متر است.


شبستان با ابعاد سه متر در يازده متر از چهار چشمه تشكيل شده و سمت جنوب آن نيز داراي سه‌طاق رومي مياني شامل محراب و تزيينات پيرامون آن و ازاره اي از كاشي به ارتفاع 68 سانتيمتر است. به پيشاني ديوار جنوبي اين طاقنما يا شاه‌نشين عباراتي دعايي و قرآني به خط ثلث در زمينه‌اي كه بعدا به رنگ نيلي تغيير داده شده، نوشته شده است.


در دو سوي محراب، دو طاقنماي تزييني است كه در متن طاقنماي سمت راست آن، آيه 52 سوره اعراب نوشته شده كه به هنگام تغيير رنگ زمينه قهوه‌اي به آبي، در اثر عدم دقت به محوي گراييده است. متن طاقنماي سمت چپ نيز آيت‌الكرسي است. به ديوار محراب در يك كتيبه هلالي 30 در 53 سانتيمتري، آيه 56 سوره احزاب و در ذيل آن، به فاصله اندك، در يك حاشيه كمربندي، صلوات كبير نوشته شده است.

پشت بغل را لچكيهاي بالاي محراب و طاقنماي طرفين آن‌را نقوشي با طرح اسليمي پوشانيده است.
به ديوار سمت راست در ورودي مياني، سنگ‌نوشته‌اي نصب شده كه بخشي از كناره‌هاي آن احتمالا به هنگام تعميرات، زير پوشش گچ قرار گرفته است. نوشته حاكي از تجديد بناي مسجد توسط حاجي ابدال نطنزي به سال 1112 هجري قمري است. كف شبستاني، پوششي از موزائيك دارد و ديوارها و سقف شبستان داراي اندود گچي است.

وبلاگ نطنز ۲۰۰۶: مسجد كوچه فارح نطنز يکی از زيباترين مساجد شهر می باشد که در مرکز شهر قرار دارد و  ساختمان هيئت علی اصغر کوچه فاره در کنار آن مسجد قرار دارد.