نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
مصاحبه
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ مهر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 

 نطنز که تا چندي پيش به گلابي هاي خوشمزه اش معروف بود امروز به نماد برنامه هاي هسته اي ايران تبديل شده است.برخي از مطبوعات عربي وغربي در شماره جمعه خود به نقل از خبرگزاري فرانسه گزارشي را از اين شهر کوچک که آمريکا آنرا بزرگترين خطر براي صلح جهاني توصيف کرده منتشر کردند.

 غلامرضا روحي يک ميوه فروش در اين شهر به خبرنگار فرانس پرس گفت : اول فکر مي کرديم که با آغاز فعاليت هاي هسته اي در اين شهر تمامي اهالي آن از آن خارج شده واقتصاد اين شهر به دليل فعاليت مراکز هسته اي که در نزديکي ما  انجام مي شود از هم فرو مي پاشد.اما آنچه که روي داد بر عکس آن بود .

اين مرد چهل ساله مي افزايد : پس از آغاز فعاليت ها اين شهر شاهد رونق اقتصادي زيادي شد وافراد جديدي هم در نطنز ساکن شدند به نحوي قيمت زمين در اين شهر به شکل قابل توجهي گران شد.

با وجود آنکه مسئولين جمهوري اسلامي تاکيد مي کنند که کار غني سازي اورانيوم را براي اهداف صلح آميز انجام داده واز آن براي سوخت نيروگاه هاي هسته اي استفاده خواهند کرد اما آمريکا وهم پيمانانش ايران را به تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي متهم وخواهان توقف اين فعاليت هاي  حساس هستند.مراکز هسته اي 25 کيلومتر از شهر نطنز فاصله دارند وحد فاصل شهر تا اين مراکز مي توان به راحتي مراکز مراقبت ، رادارها  وسامان هاي ضد هوايي  را مشاهده کرد.

با اين وجود روحي  "ميوه فروش" تاکيد دارد که شهر آرام است و20 هزار سکنه آن در ميان کوه هايي که برف آنها را پوشانده زندگي آرامي را سپري مي کنند.

در نطنز مسجدي قديمي  ورستوراني سنتي به قدمت غذاهاي سنتي وجود دارد ، با هرکسي که به گفتگو نشستيم نشاني از نگراني در او نديديم ، مردم اين شهر از آينده نگران نيستند.

بازارها در شهر باز است وحتي جهانگردان خارجي از جمله تعدادي آمريکايي هم در اين شهر حضور داشتند.

حتي گفتگوها در مورد روابط سخت بين ايران وغرب هم در پايان با دست دادني گرم به پايان مي رسد حتي اگر اين مناقشه با مسئولين امنيتي وپليس که به دقت خارجي ها را زير نظر دارند باشد.

اصغر عرب  اميري يک زنبور دار که خادم مسجد قديمي شهر هم هست مي گويد : ما به هيچ عنوان نگران نيستيم برعکس از اينکه در نزديکي يک مرکز اتمي حضور داريم افتخار هم مي کنيم.او مي افزايد : مرکز هسته اي نطنز منافع سرشاري براي شهر داشته وباعث افزايش گردشگران وبه تبع آن افزايش جمعيت شهر شده است، از اينرو مي توان گفت که ما از اينکه نطنز يک شهر هسته اي است سود برده ايم.اما اين احتمال وجود دارد که در صورت به بن بست رسيدن تلاش هاي ديپلماتيک آمريکا حمله هوايي را عليه مراکز هسته اي ايران سامان دهد.

عباس عبادي 55 ساله که خانواده اش نسل هاست که در کار صنايع دستي است معتقداست که آمريکا دست به چنين کاري نخواهد زد ، او از دولت خواست تا فعالان در زمينه صنايع دستي اهميت بيشتري را بدهد.زمانيکه به مسئله هسته اي مي پردازيم عبادي نيز همانند بسياري ديگر از مردم ايران از ديدگاه دولت در مورد برنامه هاي هسته اي حمايت کرده وتاکيد مي کند که برنامه هاي هسته اي مايه فخر وسربلندي است .او نيز از اينکه خانه اش در کنار کارخانه توليد سوخت هسته اي است ، احساس افتخار مي کند.

عبادي در پايان مي گويد : من نصيحت مي کنم که بحران را از راه هاي مسالمت آميز حل وفصل کنيد زيرا اگر آمريکا بخواهد ما را از ادامه توليد سوخت هسته اي بازدارد بايد يکايک ما را بکشد.