نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
مردم نگاري شهرستان نطنز منتشر مي شود
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 نطنز

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ فرهنگ_ ويرايش نهايي كتاب "مردم شناسي سرزميني شهرستان نطنز " تا يك ماه ديگر براي انتشار به پژوهشكده مردم شناسي ارائه مي شود.
"عباس تراب زاده"، مردم شناس و يكي از نويسندگان اين كتاب گفت:« كتاب مردم شناسي نطنز كه در حال حاضر مشغول ويرايش آن هستيم، علاوه بر نطنز به شهرها و روستاهاي ديگري همچون تامه، ابيازن، فريزهند، هنجن، طرق ، طار و بادرود نيز پرداخته است.»
وي، هدف از تهيه اين كتاب را تشخيص و معرفي عناصر فرهنگي همچون زبان، گويش، آيين، آداب و رسوم، پوشاك، معماري و موسيقي منطقه دانست و عنوان كرد:« پژوهشهاي عميقي در حوزه آداب و رسوم و آيينهاي اين منطقه انجام نشده و اين ميراث در معرض نابودي است. اگر ما  كاري در اين زمينه انجام ندهيم، همين ميراث كه به دست ما رسيده نيز از ببن خواهد رفت. به طوري كه امروز هم برخي از روستاهاي منطقه، شيوه زندگي اصيل خود را از دست داده اند به همين دليل ما براي ثبت بسياري از عناصر فرهنگي مجبور به برقراري ارتباط و يافتن كهنسالان شديم.»
اين مردم شناس ادامه داد:« آداب و رسوم، آيينهاي ماههاي شمسي و قمري، مراسم مربوط به يك انسان از تولد تا مرگ، ادبيات شفاهي و فولكلر، خوراك، پوشاك، راههاي ارتباطي سنتي، گاه شمارهاي قديمي، شيوه هاي مربوط با كشاورزي، شكار و ماهيگري از جمله مواردي است كه در اين كتاب به آن پرداخته شده است. به عنوان مثال آيين "جل جلالي" روستاي تامه كه از دوران باستان به جا مانده است، يكي از نمونه هايي است كه به طور دقيق در اين كتاب مورد بررسي قرار گرفته است.»
تراب زاده گفت:« اين كتاب در دو جلد منتشر خواهد شد و تا دو هفته ديگر ويرايش آن به اتمام مي رسد. براي تهيه اين كتاب مستند و پژوهشي، حدود 8 ماه زمان صرف شده است.»