نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
افتخاری ديگر : هر روز يكي از محوطه‌هاي پيش‌از تاريخ نطنز غارت مي‌شود
ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 

ميلاجرد، قلعه گوشه و بادرود با قدمتي که به دوران هزاره چهارم پيش از ميلاد و قبل از آن مي رسد و تپه‌هاي باستاني تپه ابوذر، خالد‌آباد، هل‌آباد و تپه سفيد از جمله محوطه‌هاي باستاني هستند كه هرروز توسط حفاران غير مجاز غارت مي‌شوند.

 

نطنز(خبرگزاري ميراث فرهنگي)ميراث استان‌ها: كمبود نيروهاي يگان پاسداران ميراث فرهنگي در شهر تاريخي نطنز باعث غارت محوطه‌هاي باستاني و پيش از تاريخ در اين شهر شده است. هم‌ اكنون 9 محوطه باستاني اين شهر در معرض خطر حفاري‌هاي غير مجاز قرار گرفته است. 

 

«عليرضا محسني تبار»، مدير اداره ميراث فرهنگي و گردشگري نطنز با بيان اين خبر گفت: «محوطه‌هاي باستاني نطنز با قدمت دوره‌هاي پيش از تاريخي جزء مهمترين محوطه‌هاي باستاني كشور هستند كه از آن‌جمله مي‌توان از محوطه باستاني "اريسمان" نام برد كه بارها توسط باستان‌شناسان ايراني و خارجي كاوش شده و هنوز بسياري از باستان‌شناسان خواهان ادامه كاوش در اين محوطه باستاني هستند 

 

وي در ادامه گفت: «از ميان محوطه‌هاي باستاني كه بارها توسط حفاران غيرمجاز مورد دستبرد قرار گرفته مي‌توان از محوطه‌هاي ميلاجرد، قلعه گوشه و بادرود با قدمتي بيش از هزاره چهارم پيش از ميلاد و تپه‌هاي باستاني تپه ابوذر، خالد‌آباد، هل‌آباد و تپه سفيد ياد کرد. اين محوطه‌هاي باستاني هر روز مورد غارت و دستبرد قرار مي‌گيرند

 

 مدير اداره ميراث فرهنگي و گردشگري نطنز در ادامه به ميراث خبر گفت: «تعداد افراد اداره ميراث نطنز زير پنج نفر است و اين در‌حاليست كه علاوه بر محوطه‌هاي باستاني نام برده شده تعداد بي‌شماري محوطه‌هاي مربوط به فلزگري در دوره‌هاي تاريخي و پيش از تاريخي نيز در اين منطقه وجود دارد كه بايد از آن‌ها حفاظت شود. همچنين روستاي تاريخي ابيانه نيز از جمله منطقه‌هاي تاريخي است كه نياز به نيروي پاسدار دارد

 

 به گفته وي بارها از طريق مراجعه حضوري و مكاتبه هاي اداري از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان و حتي تهران در خواست نيروي اضافه و پاسدار كرديم اما تا كنون به هيچ‌يك از درخواست‌هاي ما پاسخ داده نشده است. 

نطنز در منطقه‌اي واقع شده كه از هزارن سال پيش محل زندگي بشر بوده و به همين علت تعداد محوطه‌هاي باستاني اطراف اين شهرستان بسيار زياد است. 

به گزارش مسئولان اداره ميراث فرهنگي و گردشگري نطنز همچنان حفاري‌هاي غير مجاز در سايت‌هاي باستاني نطنز ادامه دارد و هر روز مسئولان اين اداره با چاله‌هاي جديد حفاري‌غير مجاز مواجه مي‌شوند.

اهميت باستاني شهر نطنز تا حدي است كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اقدام به احداث پايگاه ميراث فرهنگي معادن فلزگري در دوره‌هاي پيش تاريخي و تاريخي در اين منطقه كرده اما هيچ اقدام حفاظتي از سايت‌هاي باستاني اين منطقه به عمل نمي‌آيد.

 وبلاگ نطنز ۲۰۰۶: اين بلاگ از مسئولين خواهش می کند که به اين مسله سريعا رسيدگی کنند.