نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
تاسفی ديگر
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

انجمن اصفهان‌پژوهان و دوست‌داران ميراث فرهنگي اصفهان در نامه‌اي به رييس اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان نطنز درخواست كرد كه يك باغ صفوي معروف به باغ «تاج‌آباد» در حومه‌ي نطنز، احيا و مرمت شود.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين نامه آمده است: باغ ايراني، ذوق سرشار و زيباانديشي ايرانيان را بيان مي‌كرده است و از زمان ايران‌ باستان همواره باغ ايراني نقشي اساسي در معماري پارسي داشته است. باغ ايراني تبلوري از بهشت الهي در جهان خاكي است كه هميشه ايرانيان به‌دليل بهره‌مندي از باورهاي مذهبي، احترام خاصي براي آن قائل بوده‌اند.

به‌عنوان نمونه، اصفهان يك باغ‌شهر بوده است؛ يعني از باغ‌هاي زيبايي مملو بوده است كه متاسفانه امروزه به‌جز چند مورد، اثري از آن‌ها باقي‌نمانده است؛ باغ «كاران» در زمان سلجوقي، باغ‌هاي «هزارجريب» و «فرح‌آباد» در زمان صفوي از آن جمله‌اند كه متاسفانه بر اثر ناملايمتي‌هاي تاريخي و بي‌مهري‌هاي زمانه راه عدم سپرده‌اند؛ در حالي‌كه وجود آن‌ها تا به امروز آرزوي هر ايراني راستين بوده است.

باغ تاج‌آباد در پهنه‌ي دشتي از توابع شهرستان نطنز قرار دارد كه از زمان صفوي به يادگارمانده و به‌رغم بي‌مهري‌هايي كه ديده است، هنوز آن را نمونه‌اي ارزشمند از باغ‌هاي ايراني كه قابليت احيا و تبديل شدن را به يك مركز جذب گردشگر دارد، مي‌توان به‌شمار آورد.

اين باغ با داشتن چند بناي زيباي صفوي كه عمدتا قابل مرمت و احياي كامل هستند، به يكي از زيباترين باغ‌هاي ايران مي‌تواند تبديل شود. ضمن اين‌كه ياد و نام اسلاف خود را در خاطره‌ها مي‌تواند زنده نگه دارد و افتخار و آبروي اين ديار، بويژه شهرستان نطنز باشد.

بنابر اين گزارش در ادامه‌ي نامه‌ي انجمن اصفهان‌پژوهان عنوان شده است: اين مجموعه به‌دليل نبود مديريت فرهنگي و دلسوز هر روز بيش از پيش آسيب‌هاي كلي و جزيي ديده است و بيم آن مي‌رود كه با استمرار اين وضعيت نگران‌كننده، منطقه از وجود گوهري گران‌بها محروم شود.

اعضاي انجمن اصفهان‌پژوهان و دوست‌داران ميراث فرهنگي، 27 فروردين‌ماه 1385 از باغ تاريخي تاج‌آباد كه از توابع نطنز است، بازديد كردند و در هنگام بازديد، متوجه دخل و تصرف‌هايي در حريم باغ شدند؛ اكنون باغ از كاربري نخستين خود خارج شده است و هيچ حفاظتي از آثار كهن آن انجام نمي‌شود. حتا مشاهده شد، اقداماتي انجام شده كه بناهاي با ارزش مجموعه مانند سردر ورودي، هشتي و تزيينات نفيس آن در معرض خسارت‌هاي جبران‌ناپذير قرار گرفته‌اند و خيابان اصلي باغ، آب‌نماهاي آن، نهر و حوض شمالي، همه از خاشاك پر شده‌اند و در حال فروپاشي و سنگ‌هاي آن در حال جابه‌جايي و يا شكستگي هستند.

ازسوي ديگر، اسباب بي‌نظمي در امور باغ فراهم شده و مستخدم موروثي باغ را از عمارت شمالي كه محل سكونت او بوده و معماري آن مربوط به دوران پهلوي است، بيرون رانده‌اند و اين موضوع به مرور، تخريب باغ و آثار آن را شدت بخشيده است.

حفظ و احياي بناهاي تاريخي فقط منحصر به مرمت و كاربري نيست، بلكه حراست و حفاظت از بناها در جهان امري شناخته شده و عقلايي است؛ از اين رو، انجمن اصفهان‌پژوهان و دوست‌داران ميراث فرهنگي درخواست مي‌كند كه براي رفع و حذف عوامل تخريب و تضعيف آن مجموعه‌ي تاريخي، بخصوص بناهاي صفوي آن اقدامات پي‌گيرانه در راستاي حفظ و احيا انجام شود. اين در حالي است كه هرگونه تعلل در اين امر، از دست رفتن قسمت‌هاي ديگر را از اين مجموعه سبب مي‌شود كه جبران‌ناپذير خواهد بود.

بديهي است كه اين انجمن از هيچ كوششي براي ياري رساندن به آن سازمان براي حفظ و احياي مجموعه‌ي تاريخي و بي‌نظير تاج‌آباد دريغ نخواهد كرد.