نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
آرامگاه رقيه بانو ( امام زاده رقيه بانو )
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

در دامنه رشته  کوههاي کم ارتفاع شمالي مرکز شهرنطنز( قصبه پيشين) گنبد و بارگاهي مشهوربه آرامگاه رقيه بانو دختر امام هفتم حضرت موسي بن جعفر (ع) قرار دارد. موقعيت مکاني آرامگاه آن را از چشم انداز بسيار زيبايي برخوردار نموده است آنچنانکه بخش وسيعي از مرکز شهر تا گردنه ابيازن و حتي آبادي اوره و ارتفاعات غربي آن از جمله قلعه وشاق را از ايوان جنوبي مي توان مشاهده نمود.
آرامگاه رقيه بانو داراي دو ايوان شمالي و جنوبي است که ايوان شمالي و محوطه جلوي آن به صورت حياطي در سالهاي گذشته در آمده بود . ايوان شمالي با عرض دهنه 2.53 متر به وسيله دري آهني به رواق اتصال داشت. ايوان جنوبي که به ابعاد 4*3 متر و از سه طاق رومي پيش و پس تشکيل گرديده بود ازاره آن به ارتفاع 1.22 متر با کاشيهاي سفيد حاشيه دارو تعدادي کاشي گل بوته دار پوشيده شده بود. ورودي رواق داراي در چوبي دو لنگه اي بود که با تعدادي گل ميخ يا ميخهاي سر قپه دار تزئين داده شده اين در به ارتفاع 1.72 و عرض 1.04 متر ميباشد.جلوي ايوان جنوبي فضاي نسبتا وسيعي به ابعاد 16*7 متر با پوششي از نرده آهني قرار داشت که قبلا براي دفن مردگان مورد استفاده قرار مي گرفته ولي بعدا سراسرآن را با موزاييک مفروش نموده بودند . قبر داخل ضريح به ابعاد 2.09*0.73*1.3مترو داراي پوششي از کاشي با نقشي از گل و بوته و حاشيه نقش اسليمي اژدردهني در زمينه زرد رنگ بود.
گنبد امامزاده دو پوشش و مدور است.
در ابتداي جاده رقيه بانواستخر آبي واقع شده است که غسالخانه قديمي در کنار استخر مذبور قرار داشت که به مرور زمان و با ساخت غسالخانه جديد در ابتداي دامنه تپه متروک گرديد.
بناي آرامگاه رقيه بانو را تجديد و طرح زيبا وجالبي براي آن پياده کرده اند که در صورت تکميل شدن از اهميت ويژه اي برخودارخواهد بود .
از سرگذشت اين امامزاده اطلاع مستندي در دست نيست ولي کهنسالان به نقل ازگذشتگان خود چنين مي گويند: هنگامي که رقيه بانو و مستخدمه اش در حال فرار ازدشمن به اينجا مي رسند دشمنان که در پي آنان بوده به فاصله زماني کمي سر مي رسند و از کشاورزاني که به کندن زمين مشغول بودند سراغ ايشان را مي گيرندپاسخ مي دهند از اين طرف رفتند رقيه بانوکه در همان حول و حوش بوده به آنها مي نگرد مي بيند تعداد انها 9 نفر است درباره آنها نفرين مي کند که خداوند 9 نفرشما را ده نفر نکند و اثر اين نفرين هنوز ادامه دارد و بازماندگان آن نه نفر تعدادشان هيچگاه به ده نفر نمي رسد .