نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
پیشینه تاریخی و گردشگری
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 

 

با توجه به آثار بدست آمده از سایت باستانی اریسمان نطنز و کوره های ذوب  فلز مکشوفه در آن سایت پیشینه تاریخی این شهرستان را از هزاره چهارم قبل از میلاد (6000 ساله) تایید می نماید این منطقه در ادوار دور به نطین و نطن (بمعنی جای خوش آب و هوا به زبان پهلوی قدیم) مشهور بوده که بمرور زمان به نطنز تغییر یافته است .

شهرستان نطنز از سال 1317 دارای شهرداری و تا سال 1336 بخش بوده مستقل از توابع کاشان و از سال 1336 دارای فرمانداری مستقل گردیده است که یکی از سابقه دارترین شهرهای استان اصفهان می باشد .

این شهرستان به لحاظ قدمت تاریخی دارای بیش از 300 آثار تاریخی است و جای جای آن چه در قسمت کوهپایه ای و چه در قسمت کویری جاذبه های گردشگری طبیعی فراوانی دارد .

تعدادی از آثار تاریخی معروف و بنام این شهرستان که بیش از 300 آثار تاریخی دارد عبارتند از:

روستای تاریخی ابیانه که تماما به ثبت آثار ملی ایران رسیده و در شرف ثبت سازمان بین المللی یونسکو میباشد ، قلعه های باستانی کوهاب نطنز، هنجن ، طرق ، سردهن ، مجموعه تاریخی افوشته شامل شربت خانه ، سردرب خانقاه ، حمام افوشته ، آتشکده نطنز متعلق به دوره ساسانیان ، گنبدباز ، که سنبل نطنز نام گرفته و متعلق به دوره صفویه است .

مساجد باستانی چهار سوگاه ، یوسمان اریسمان، خالدآباد ، فریزهند ، حاجی سید قاسم نطنز ، مسجد جامع برزرود ، مسجد پنجه علی ابیانه ، مسجد دروازه ابیانه ، مسجد کوچه فارح ، مسجد یارند ، مسجد پرزله ابیانه ، مسجد کوچه میر ، مسجد جمعه نطنز ، مسجد جامع سرشک ، خانه های قدیمی و حسینیه های مرکزی نطنز ، علیا ، افوشته ، سرشک و بقاع متبرکه امامزادگان که در هر روستایی نشانگر ارادت مردم آن روستا به خاندان اهل بیت میباشد .

 

روستاي تاريخي ابيانهگنبد باز