نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
 
ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی
   
 

شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان و در فاصله 130 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است .موقعیت جغرافیایی شهرستان نطنز از سمت شمال به شهرستان آران و بیدگل و کاشان،از جنوب به شهرستان اصفهان ،از سمت شرق و شمال شرقی به شهرستان اردستان و از مغرب به شهرستان برخوار و میمه محدود می شود.

  • جمعیت

شهرستان نطنز شامل دو بخش مرکزی و بخش امامزاده آقاعلی عباس می باشد و برای سرشماری نفوس و مسکن در سال 1375 جمعیت شهرستان بالغ بر چهل هزار نفر برآورد گردیده است .

  • موقعیت جغرافیایی

بخش مرکزی شهرستان شامل شهر نطنز بعنوان مرکز شهرستان و نقاط روستائی شامل دهستانهای طرقرود،برزرود و کرکس می باشد که بعلت قرار گرفتن در دامنه کوه کرکس دارای آب و هوای سرد و کوهستانی می باشد و به همین دلیل به نگینی در حاشیه کویر مشهور گردیده است .

بخش امامزاده آقاعلی عباس (ع) به مرکزیت شهر و شامل شهر بادرود و خالدآباد و دهستان و امامزاده آقاعلی عباس و دهستان ده آباد به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر مرکزی ایران دارای آب و هوای گرم و خشک و کویری می باشد .

وجود مرقد منور و ملکوتی (اماکن مذهبی) امامزاده آقاعلی عباس (ع) این بخش از شهرستان نطنز در دل کویر را به نگینی بدل کرده که مشتاقان زیادی از اطراف و اکناف کشور را به سوی خود جلب می نماید.

میزان بارندگی و ارتفاع از سطح دریا(موقعیت جغرافیایی)

متوسط بارندگی در شهرستان نطنز بدلیل وجود دو بخش کوهستانی و کویری سالیانه در حدود 200 میلی متر می باشد و ارتفاع شهرستان از سطح دریا 1600 متر می باشد.

  • موقعیت کشاورزی و دامپروری

بدلیل وجود دو نوع آب و هوا در شهرستان محصولات متنوع کشاورزی در هر دو بخش وجود دارد که وجود محصولات سردرختی از قبیل گلابی ،سیب،به،گردو،بادام و زعفران  و همچنین تولید گوشت سفید و قرمز و پرورش زنبور عسل را می توان در بخش مرکزی نطنز و روستاهای تابعه آن برشمرد.

بخش امامزاده آقاعلی عباس منطقه ای کاملاً کشاورزی و دامداری می باشد که شغل اکثریت اهالی را شامل می شود .وجود 130حلقه چاه عمیق و 7 رشته قنات از عمده منابع تامین آب کشاورزی در منطقه مذکور می باشد.عمده محصولات آن غلات شامل جو و گندم ،دانه های روغنی و همچنین سیفی جات و علوفه دامی می باشد.محصول عمده آن تولید سالانه 1000 تن انار و 250 تن سیفی جات می باشد که بخشی از آن به کشورهای ایتالیا، سوئیس و آلمان صادر می شود .لذا در این بخش می طلبد که توجه بیشتری در زمینه صادرات محصول توسط دست اندرکاران دولتی و بخش خصوصی بمنظور ارزآوری بیشتر صورت پذیرد.

  • بخش میراث فرهنگی و گردشگری

شهرستان نطنز به دلیل دارا بودن بیش از 152 اثر تاریخی ،باستانی و فرهنگی یکی از شهرستانهای تاریخی و باقدمت استان به شمار می رود که دارای جاذبه های متعددی در زمینه گردشگری و توریسم دارد که از جمله مهم ترین مکانها و آثار تاریخی شهرستان عبارتند از :

1-روستای تاریخی ابیانه باقدمت بیش از سه هزار سال که بدلیل دارا بودن جاذبه های متعدد و وجود بافت باارزش روستا روزانه پذیرای تعداد زیادی از توریستهای داخلی و خارجی می باشد .در همین راستا و بمنظور جذب بیشتر توریست با تامین اعتبار بیش از 200 میلیون تومان از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نسبت به مرمت بافت با ارزش روستا و بهسازی معابر اقدام گردیده و در سال گذشته با حضور مسئولین میراث فرهنگی گردشگری کشور و استاندار محترم اصفهان و سایر مسئولین محلی بهره برداری از این عملیات آغاز گردید.

2-وجود امامزادگان واجب التعظیم محمد و آقاعلی عباس در بخش امامزاده آقاعلی عباس سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر زائر از اطراف و اکناف کشور می باشد.

3-شهر نطنز با قدمت تاریخی بسیار که به قبل از اسلام بر می گردد دارای آثار تاریخی متعدد از قبیل مسجد جامع نطنز ،مناره مسجد جامع ، حسینیه مرکز شهر نطنز ،آتشکده متعلق به دوره ساسانی،مجموعه تاریخی و باستانی افوشته ، قلعه کوهاب ،گنبدباز و غیره می باشد که بعلت دارا بودن آب و هوای کوهستانی و مناطق سرسبز از پتانسیل های زیادی در زمینه گردشگری و توریست برخوردار می باشد.

4-سایت باستانی روستای اریسمان و میلاجرد

5-قلعه تاریخی روستای طرق رود و مسجد جامع طرق

پیشنهاد میگردد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بدلیل وجود آثار متعدد تاریخی و باستانی و وجود پتانسیلهائی در زمینه اکوتوریسم در شهرستان نطنز توجه بیشتری به این شهرستان داشته و نسبت به تخصیص اعتبار ویژه در جهت مرمت و استحکام بخش این آثار اقدام لازم بعمل آورد

برگرفته از سايت فرمانداری نطنز