نطنز 2006

قدیمی ترین و با سابقه ترین وبلاگ شهرستان نطنز (همه چیز درباره نطنز)
 
معرفی شهرستان نطنز
ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

درباره نطنز سخن بس مطول است

                                                 گو یم به  اختصار که  آنم  محول  است

این گفته را ز اهل ادب می کنم بیان

                                              خوش آن سخن که مختصروهم مدلل است

شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان در فاصله 120 کیلومتری مرکز استان اصفهان با وسعتی بالغ بر 3397 کیلومتر مربع و در موقعیت جغرافیایی 51 درجه و 54 دقیقه و 30 ثانیه طول جغرافیایی و 33 درجه و 32 دقیقه و 30 ثانیه عرض جغرافیایی از سمت شمال به شهرستان آران و بیدگل و کاشان و از جنوب به شهرستان اصفهان از مشرق به شهرستان اردستان و از مغرب به شهرستان برخوار و میمه محدود است .

ارتفاع شهرستان از سطح دریا 1600 متر و در مجاورت کویر مرکزی ایران قرار گرفته است.

شهرستان نطنز با مجموعه ایی کم نظیر از آثار باستانی و زیبائیهای طبیعی یکی از شهرهای سرسبز و دیدنی ایران محسوب میشود که همه ساله مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار میگیرد .

شهرستان نطنز چون مرواریدی سبز در ساحل کویر مرکزی ایران چون نگینی میدرخشد و به لحاظ سرسبز و کوهستانی بودن ، مرکز شهرستان و بخش مرکزی به باغ شهر معروف می باشد و به همین دلیل سالیان دراز مامن امن کاروانیانی بوده که به عزم  سیاحت و زیارت و تجارت از این شهر عبور کرده و از نعمتهای خدادادی آن متنعم گردیده اند.

چشمه سارهای جاری و آب و هوای مطبوع و مطلوب آن به همراه مهمان نوازی و خونگرمی مردم این خطه که خصیصه مشترک مردم ایران زمین میباشد موجبات آسایش خاطر و آرامش سیاحان و گردشگران را فراهم نموده است.

از خصوصیات بارز مردم این شهرستان ایمان و اعتقاد قلبی و عمیق و سخت کوشی می باشد که آثار به جا مانده از پیشینیان گویای این مطلب می باشد .

شهرستان نطنز با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی دارای سه نوع آب و هوا می باشد.

کوهستانی- معتدل – گرم و خشک که این خصوصیت شهرستان را از دیگر شهرهای مجاور متمایز نموده است . در منطقه کوهپایه ای شامل دهستانهای کرکس ، طرقرود و برزرود به دلیل قرار گرفتن در ذامنه های کوه کرکس دارای آب و هوائی کوهستانی و دلنشین و با دره های سرسبز و باصفا و انواع میوه های سردرختی که گلابی آن شهره آفاق می باشد و به تحفه نطنز معروف است .

شهر نطنز دارای آب و هوائی معتدل و فرح بخش می باشد که به دلیل وجود باغات متعدد و فضای سبز به باغ شهر معروف است .

منطق بادرود و دو دهستان امامزاده و خالدآباد که در حاشیه مرکزی ایران قرار گرفته دارای آب و هوائی گرم و خشک می باشد که انواع صیفی جات شامل خیار ، خربزه ، هندوانه ، طالبی ، گرمک و محصولات کشاورزی شامل گندم ، جو ، حبوبات و پسته می باشد . از مهمترین محصولات درختی منطقه بادرود انار می باشد که به یاقوت سرخ معروف است و شهرت جهانی داشته و به تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا صادر می شود .

وجود امامزادگان واجب التعظیم ، محمد و آقا علی عباس (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) که همچون گوهری درخشان در قلب کویر می درخشد زیبایی و لطافت خاصی به منطقه کویری بادرود بخشیده است و شهرت کشوری یافته و از اقصی نقاط میهن اسلامی زائرین و گردشگران و ارادتمندان به ائمه اطهار (ع) سراسیمه به زیارت این بزرگواران آمده و از فیض وجود این بزرگواران بهره مند میگردند.

شهرستان نطنز در سال 1336 شمسی دارای فرمانداری مستقل گردیده و در حال حاضر شهرستان از دو بخش تشکیل گردیده بخش مرکزی شامل شهر نطنز و سه دهستان به نامهای کرکس ، طرقرود و برزرود و بخش امامزاده شامل شهرهای بادرود و خالدآباد و دو دهستان به نامهای دهستان امامزاده و خالدآباد .

جمعیت شهرستان نطنز در سال 1310 ، 68000 نفر بوده و در حال حاضر بیش از 40000 نفر جمعیت دارد که به دلیل وجود خشکسالیهای متعدد چند سال اخیر باعث مهاجرت بی رویه به شهر های بزرگ از جمله تهران شده است . این معضل با دور اندیشی و برنامه ریزی های انجام شده در چند سال اخیر به محوریت فرمانداری و ایجاد دو شهرک صنعتی در جوار شهر نطنز و دو ناحیه صنعتی در منطقه بادرود و یک منطقه صنعتی در طرقرود باعث جذب سرمایه و ایجاد کارگاههای صنعتی بزرگ و کوچک نه تنها روند مهاجرت را کند نموده بلکه مهاجرت متوقف گردیده و بعضا تعدادی از مهاجرین به شهرستان برگشته و مشغول فعالیت گردیده اند .

از برجسته ترین امتیازات این شهرستان آب و هوای لطیف و پاک آن است که نطنز را به صورت مرواریدی سبز و پناهگاهی در برابر بیابانهای گرم و سوزان کویر درآورده است . این لطافت در اکثر مناطق آن بلاخص در منطقه کوهستانی که با پوششی از سبزه زاران و چشمه سارها و بیشه ها احاطه شده بیشتر به چشم می خورد . کوه کرکس که از جمله کوههای مرکزی ایران است که با ارتفاع 3895 متر در این شهرستان واقع شده است .

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
پیشینه تاریخی و گردشگری
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 

 

با توجه به آثار بدست آمده از سایت باستانی اریسمان نطنز و کوره های ذوب  فلز مکشوفه در آن سایت پیشینه تاریخی این شهرستان را از هزاره چهارم قبل از میلاد (6000 ساله) تایید می نماید این منطقه در ادوار دور به نطین و نطن (بمعنی جای خوش آب و هوا به زبان پهلوی قدیم) مشهور بوده که بمرور زمان به نطنز تغییر یافته است .

شهرستان نطنز از سال 1317 دارای شهرداری و تا سال 1336 بخش بوده مستقل از توابع کاشان و از سال 1336 دارای فرمانداری مستقل گردیده است که یکی از سابقه دارترین شهرهای استان اصفهان می باشد .

این شهرستان به لحاظ قدمت تاریخی دارای بیش از 300 آثار تاریخی است و جای جای آن چه در قسمت کوهپایه ای و چه در قسمت کویری جاذبه های گردشگری طبیعی فراوانی دارد .

تعدادی از آثار تاریخی معروف و بنام این شهرستان که بیش از 300 آثار تاریخی دارد عبارتند از:

روستای تاریخی ابیانه که تماما به ثبت آثار ملی ایران رسیده و در شرف ثبت سازمان بین المللی یونسکو میباشد ، قلعه های باستانی کوهاب نطنز، هنجن ، طرق ، سردهن ، مجموعه تاریخی افوشته شامل شربت خانه ، سردرب خانقاه ، حمام افوشته ، آتشکده نطنز متعلق به دوره ساسانیان ، گنبدباز ، که سنبل نطنز نام گرفته و متعلق به دوره صفویه است .

مساجد باستانی چهار سوگاه ، یوسمان اریسمان، خالدآباد ، فریزهند ، حاجی سید قاسم نطنز ، مسجد جامع برزرود ، مسجد پنجه علی ابیانه ، مسجد دروازه ابیانه ، مسجد کوچه فارح ، مسجد یارند ، مسجد پرزله ابیانه ، مسجد کوچه میر ، مسجد جمعه نطنز ، مسجد جامع سرشک ، خانه های قدیمی و حسینیه های مرکزی نطنز ، علیا ، افوشته ، سرشک و بقاع متبرکه امامزادگان که در هر روستایی نشانگر ارادت مردم آن روستا به خاندان اهل بیت میباشد .

 

روستاي تاريخي ابيانهگنبد باز

 
 
 
 
 


 
گنبد باز
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

 

بر فراز يكي از رشته كوه هاي كركس در جنوب غربي شهر نطنز گنبدي قرار دارد كه از دور بنايي كوچك با روزنه هاي چند به نظر مي آيد . اين بنا كه به گنبد باز معروف است شهرتش چنان است كه كوهي را كه بر فرازش بنا شده شامل گرديده و به كوه گنبد باز معروفش گردانيده است .
در مورد ساختن  اين گنبد و وجه تسميه آن داستان هايي چند بين مردم رواج دارد كه به مرور زمان جنبه افسانه آميز آن بر حقيقت پيشي گرفته كه معروفترين آنها بدين شرح است :
گويند روزي شاه عباس اول در پيرامون اين كوه ضمن شكار به چشمه اي بر خورد نموده و چون آهنگ خوردن آب مي نمايد باز شكاري او به كمك بال هايش آب را ميريزد و چون ظرف ديگري از آب به دست شاه ميدهند دوباره باز از خوردن آب جلوگيري مينمايد و چون اين كار را چند مرتبه تكرار مي كند شاه غضبناك شده و باز را مي كشد اندكي بعد شاه از كشتن باز كه مورد علاقه او بوده پشيمان شده و دستور بررسي امر به ويژه بازرسي چشمه آب را ميدهد . ماُمورين او بعد از جستجوي زياد ماري مهيب يا به گفته مردم اژدهايي را در سر چشمه آب ميبيند كه ضمن آشاميدن , آب را نيز به زهر خود آلوده مي نمايد و چون شاه را از رويداد آگاه مينمايد دستور مي دهد براي بازي كه جان خود را در راه زنده ماندن او از دست داد , آرامگاهي بر فراز اين كوه بنا نهند و گويند مصالح مورد نياز نيز به وسيله بز كه در بالا رفتن به كوه از چالاكي خاص بر خوردار است حمل شده است .
شرح بالا كه جنبه افسانه آميز آن كاملاً مشخص مي باشد مطالبي است كه به مرور زمان سينه به سينه نقل و هر كس نيز به سليقه خود شاخ و برگي به آن افزوده است . ولي حقيقت امر به گونه اي ديگر است كه در ذيل به آن اشاره ميشود :
در كتاب زندگاني شاه عباس اول تاُليف نصرالله فلسفي بدين مطلب چنين اشاره شده است :
“ شاه عباس به شكار پرندگان نيز عشق بسيار داشت صيد طيور بيشتر به وسيله باز هاي شكاري صورت  مي گرفت . يكي از بازهاي شكاري شاه عباس بازي بود معروف به لوند و اين باز را ظاهراً به علت  جلدي و چالاكيش بدين نام مي خوانده است شاه اين باز بيباك و چابك را از ساير بازان عزيزتر ميداشت ولي اتفاقاً در سال 1001 هجري هنگامي كه از اصفهان به قزوين مي رفت باز لوند در نزديكي قصبه نطنز مرد و شاه به سبب علاقه فراواني كه به اين باز داشت فرمان داد تا بر فراز كوهي برجي به يادگار آن بنا كردند و اين برج كه هنوز هم آثاري از آن باقي است به قبر باز لوند معروف است .
بر تختگاهي دايره مانند از سنگ لاشه به قطر تقريبي 5/10 متر و بلندي آن از سطح اطراف در حدود دو هزار متر است گنبدي آجري و هشت ضلعي بنا نهاده اند . آن چنان كه لبه پرتگاه تا جرزهاي گنبد در حدود يك متر فاصله دارد اين بنا كه از آجر وملاط گچ ساخته شده ابعاد هر يك از اضلاع  هشت ضلعي آن 34/3 و قطر پي 80/1 متر است . هر يك از درگاههاي هشتگانه آن به طول 100 و عرض 80سانتي متر است و به فاصله 30 سانتيمتر بالاي هر در گاه دريچه هايي به بلندي 90 سانتيمتر تعبيه شده . هر درگاه و دريچه بالاي آن از سمت خارج به ايواني كوچك به طول و عرض 1×2 و بلندي 3 متر پايان مي گيرد . كف ايوان ها با آجر مفروش شده است .

 

 

 

 


 
سيد محمد ابوالقاسم وكيل الممالك نطنزي
ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

شهر نطنز از قدیم الایام دارای مردمی دانشمند و فاضل و عالم بوده است.یکی از آنها مرحوم سید محمد ابوالقاسم وکیل الممالک می باشد که از هر جهت مخصوصاً تقوی و ادبیات شهره آفاق بوده است.

ایشان در سالهای آخر تحصیل در مدرسه شیخ مروی تهران با بزرگانی همچون حکیم الملک محمد ابوالقاسم ادیب فراهانی و امثالهم همدرس بوده اند.

نامه زیر که توسط این ادیب فرزانه در سال 1298 ه.ق در جواب به مراسله مهمی از صدر اعظم فراهانی نوشته شده است، گویای همه واقعیات راجع به این بزرگوار میباشد.متن این نامه که پر از رمز و راز است و بدون نقطه میباشد به شرح ذیل است :

سرورا مطاعا مکرم درود در طالع صدر مطالع مراسله و داد سلسله سرکار عالی واصل آمد مرور کردم روح و مرحومه روح آمد و در محل کوهسار سرد و سرمای کرکس کوه دل محمومم را مسرور و آلام و مکاره دهر را دور کرد حاصل کلام و احوال را اگر مع امداد مداد مسطور دارم طومار مطول گردد اولی عدم طول کلام الحمد لله لوح صدرم علل الوسواس و سودا وسرسام را ممری و حک آمده هم کامکارم و هم کارم محول کردگار اراده کردم که مع کمال عدم کمال دو سه سطر مسطور دارم که در سلک اهل کلک مسکوک گردم کلاً که سها در عرصه ماه و مهر کل معدوم و سهو معلوم اگر دو کلمه را مکلم آمده در کلام و داد محمود هم (و علم آدم الاسماء را) مطالعه کرده ام و ائمه هدی سلام ا.. لهم الولد و سره والده را مسلم آمده و سلام ارسال صدر صرح  آسا کرد که همسر کوه کاه گردد حکم صادره را مطالعه کردم سهام در کل امور سعی کامل کرده مسرورم اگر والی والا گردد والده سلام دارد ملک آراء را سلام دارم.

1296
حرره محمداً و آل محمد (ص) ممالک


 
 
ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی
   
 

شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان و در فاصله 130 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است .موقعیت جغرافیایی شهرستان نطنز از سمت شمال به شهرستان آران و بیدگل و کاشان،از جنوب به شهرستان اصفهان ،از سمت شرق و شمال شرقی به شهرستان اردستان و از مغرب به شهرستان برخوار و میمه محدود می شود.

  • جمعیت

شهرستان نطنز شامل دو بخش مرکزی و بخش امامزاده آقاعلی عباس می باشد و برای سرشماری نفوس و مسکن در سال 1375 جمعیت شهرستان بالغ بر چهل هزار نفر برآورد گردیده است .

  • موقعیت جغرافیایی

بخش مرکزی شهرستان شامل شهر نطنز بعنوان مرکز شهرستان و نقاط روستائی شامل دهستانهای طرقرود،برزرود و کرکس می باشد که بعلت قرار گرفتن در دامنه کوه کرکس دارای آب و هوای سرد و کوهستانی می باشد و به همین دلیل به نگینی در حاشیه کویر مشهور گردیده است .

بخش امامزاده آقاعلی عباس (ع) به مرکزیت شهر و شامل شهر بادرود و خالدآباد و دهستان و امامزاده آقاعلی عباس و دهستان ده آباد به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر مرکزی ایران دارای آب و هوای گرم و خشک و کویری می باشد .

وجود مرقد منور و ملکوتی (اماکن مذهبی) امامزاده آقاعلی عباس (ع) این بخش از شهرستان نطنز در دل کویر را به نگینی بدل کرده که مشتاقان زیادی از اطراف و اکناف کشور را به سوی خود جلب می نماید.

میزان بارندگی و ارتفاع از سطح دریا(موقعیت جغرافیایی)

متوسط بارندگی در شهرستان نطنز بدلیل وجود دو بخش کوهستانی و کویری سالیانه در حدود 200 میلی متر می باشد و ارتفاع شهرستان از سطح دریا 1600 متر می باشد.

  • موقعیت کشاورزی و دامپروری

بدلیل وجود دو نوع آب و هوا در شهرستان محصولات متنوع کشاورزی در هر دو بخش وجود دارد که وجود محصولات سردرختی از قبیل گلابی ،سیب،به،گردو،بادام و زعفران  و همچنین تولید گوشت سفید و قرمز و پرورش زنبور عسل را می توان در بخش مرکزی نطنز و روستاهای تابعه آن برشمرد.

بخش امامزاده آقاعلی عباس منطقه ای کاملاً کشاورزی و دامداری می باشد که شغل اکثریت اهالی را شامل می شود .وجود 130حلقه چاه عمیق و 7 رشته قنات از عمده منابع تامین آب کشاورزی در منطقه مذکور می باشد.عمده محصولات آن غلات شامل جو و گندم ،دانه های روغنی و همچنین سیفی جات و علوفه دامی می باشد.محصول عمده آن تولید سالانه 1000 تن انار و 250 تن سیفی جات می باشد که بخشی از آن به کشورهای ایتالیا، سوئیس و آلمان صادر می شود .لذا در این بخش می طلبد که توجه بیشتری در زمینه صادرات محصول توسط دست اندرکاران دولتی و بخش خصوصی بمنظور ارزآوری بیشتر صورت پذیرد.

  • بخش میراث فرهنگی و گردشگری

شهرستان نطنز به دلیل دارا بودن بیش از 152 اثر تاریخی ،باستانی و فرهنگی یکی از شهرستانهای تاریخی و باقدمت استان به شمار می رود که دارای جاذبه های متعددی در زمینه گردشگری و توریسم دارد که از جمله مهم ترین مکانها و آثار تاریخی شهرستان عبارتند از :

1-روستای تاریخی ابیانه باقدمت بیش از سه هزار سال که بدلیل دارا بودن جاذبه های متعدد و وجود بافت باارزش روستا روزانه پذیرای تعداد زیادی از توریستهای داخلی و خارجی می باشد .در همین راستا و بمنظور جذب بیشتر توریست با تامین اعتبار بیش از 200 میلیون تومان از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نسبت به مرمت بافت با ارزش روستا و بهسازی معابر اقدام گردیده و در سال گذشته با حضور مسئولین میراث فرهنگی گردشگری کشور و استاندار محترم اصفهان و سایر مسئولین محلی بهره برداری از این عملیات آغاز گردید.

2-وجود امامزادگان واجب التعظیم محمد و آقاعلی عباس در بخش امامزاده آقاعلی عباس سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر زائر از اطراف و اکناف کشور می باشد.

3-شهر نطنز با قدمت تاریخی بسیار که به قبل از اسلام بر می گردد دارای آثار تاریخی متعدد از قبیل مسجد جامع نطنز ،مناره مسجد جامع ، حسینیه مرکز شهر نطنز ،آتشکده متعلق به دوره ساسانی،مجموعه تاریخی و باستانی افوشته ، قلعه کوهاب ،گنبدباز و غیره می باشد که بعلت دارا بودن آب و هوای کوهستانی و مناطق سرسبز از پتانسیل های زیادی در زمینه گردشگری و توریست برخوردار می باشد.

4-سایت باستانی روستای اریسمان و میلاجرد

5-قلعه تاریخی روستای طرق رود و مسجد جامع طرق

پیشنهاد میگردد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بدلیل وجود آثار متعدد تاریخی و باستانی و وجود پتانسیلهائی در زمینه اکوتوریسم در شهرستان نطنز توجه بیشتری به این شهرستان داشته و نسبت به تخصیص اعتبار ویژه در جهت مرمت و استحکام بخش این آثار اقدام لازم بعمل آورد

برگرفته از سايت فرمانداری نطنز
 
نخل ابيانه و عاشورا
ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

عاشوراي روستاي ابيانه به دليل تاثير آيين سووشون _ سوگ سياووش _ با عاشوراهاي ديگر در ايران تفاوت دارد. مردم، نخل 60 ساله ابيانه را چند روز پيش از تاسوعا بيرون مي‌آورند و در روز عاشورا با كمك چهار دسته بزرگ چوبي اش، در شهر حركت مي‌دهند. اين نخل، متناسب با ابعاد كوچه‌هاي ابيانه طراحي شده‌است. نخل گرداني در ابيانه به مراسم سووشون كه در آن چادر حامل جنازه سياوش را دور شهر مي گرداندند، باز می گردد.


 
 
ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۸٥ : توسط : نطنزی

مسجد جامع - نطنز